Pán Tadeusz od Adama Miczkiewicza je možno najznámejšia básnická zbierka v dejinách poľskej literatúry. Včera boli poľské médiá plné iného pána Tadeusza.
Jeden z otcov slobodného Poľska či muž, ktorý pomohol zaviesť v krajine demokraciu. Aj tak politici označovali Tadeuzsa Mazowieckého, prvého nekomunistického premiéra v Poľsku a vôbec vo východnej Európe. Zomrel v pondelok ráno vo veku 86 rokov.
Walesa: Hodil by sa nám aj dnes
Jeho život chválili na stránkach hlavných poľských médií takmer všetci oslovení politici, novinári aj historici. Lech Walesa, ktorý si ho vybral za poradcu a po prvých čiastočne slobodných voľbách vo východnom bloku v júni 1989 aj presadil za premiéra, ho označil za najlepšieho, akého si mohli v tom čase vybrať.
„Hodil by sa nám aj dnes. Bol to najlepší premiér, akého sme vôbec mali,“ povedal Walesa o Mazowieckom pre TVN24.
Novinár a katolícky intelektuál patril k lídrom hnutia Solidarita. Počas výnimočného stavu skončil na rok vo väzbe. Na jar 1989 sa zúčastnil na okrúhlom stole, kde komunisti so Solidaritou diskutovali o budúcnosť krajiny. Výsledkom boli prvé čiastočne slobodné voľby, ktoré prekvapujúco jednoznačne vyhrala Solidarita.
Hoci bol Mazowiecki premiérom iba 16 mesiacov, boli to kľúčové časy. Presadil politické aj ekonomické reformy – z plánovaného hospodárstva na trhové. Bola to terapia šokom, nezamestnanosť stúpla na 14 percent.
Veril v hrubú čiaru
Často mu vyčítali, že v slávnom prejave v Sejme v auguste 1989 povedal, že za minulosťou „treba spraviť hrubú čiaru“. Viacerí hovoria, že mali potrestať komunistov.
„Myšlienka totálnej dekomunizácie by spustila nostalgiu za režimom, polarizovalo by to spoločnosť. Myslel som, že perspektívu života v demokracii bolo treba ponúknuť všetkým, aj dvom miliónom tých, ktorí patrili do strany,“ bránil sa v roku 2006 podľa Wyborcza.pl.
„Verím v dobré Poľsko, v silu toho dobrého Poľska, lebo práve to sa nám podarilo,“ dodal ešte vlani na oslave 85. narodenín.