Podľa Wall Street Journal prestali nemeckú kancelárku sledovať po vnútornom vyšetrovaní Bieleho domu.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Barack Obama nevedel o špehovaní nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Tvrdí to hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorá za sledovaním stála.
„Generál Alexander nehovoril o operácii, v ktorej bola zahrnuté nemecká kancelárka Merkelová v roku 2010, ani nikdy inokedy,“ povedala v stanovisku hovorkyňa NSA Vanee Vinesová.
Správy nemeckých médií, podľa ktorých Obama o sledovaní v rokoch 2002 až 2010 vedel, sú podľa nej nepravdivé.
Diplomatická kríza
Der Spiegel napísal, že operáciu schválil americký prezident osobne, pričom objektom záujmu bola Merkelová vyše desať rokov, teda aj v období, keď ešte nebola kancelárkou.
Podľa Wall Street Journal prestala NSA sledovať Merkelovú po vnútornom vyšetrovaní zo strany Bieleho domu. Denník sa odvolal na nemenované americké zdroje.
Odhalenia stihli vyvolať diplomatickú krízu medzi spojencami a podľa expertov ohrozujú funkčnosť amerických tajných služieb.
„Snowden nie je žiaden whistleblower, ako niektoré opisujú, ale zradca toho najhoršieho druhu,“ povedal bývalý šéf CIA Morell.
Podľa neho stojí Snowden za najvážnejším spravodajským únikom v histórii americkej bezpečnostnej komunity.
Čierny rozpočet
Ako príklad uvádza exšéf CIA dokument známy pod menom Čierny rozpočet. „Je to ako učebnica, ktorá odhaľuje, kde míňa Amerika peniaze na špionáž.“
Dokument, ktorý zverejnil Washington Post, napríklad uvádza, že USA minuli na tajné operácie v roku 2012 vyše 50 miliárd dolárov. Prioritnými krajinami pre špionáž okrem Číny, Ruska či Iránu a Kuby bol aj spojenecký Izrael.
Nepriateľom podľa exšéfa CIA dáva Snowden obrovskú výhodu a americkým špiónom zase komplikuje prácu pri zisťovaní informácií vrátane boja proti terorizmu.
Spojené štáty vyslali podľa zistení Spiegelu špeciálnu zbernostnú jednotku do 80 destinácií vrátane 19 miest Európy. Okrem Paríža, Madridu, Rímu či Ženevy dokonca aj do Prahy.
V Berlíne sídlili na americkom veľvyslanectve, odkiaľ špehovali celú vládnu štvrť. Nemecký minister vnútra povedal, že ak je to pravda, je to nelegálne.
Tlak z dvoch strán
Americký prezident sľúbil, že preverí špionáž NSA, doma však čelí tlaku z dvoch strán.
Tisícky ľudí ho v uliciach kritizovali za špehovanie vlastných občanov, republikáni zase z toho, že sa ospravedlňuje za to, že jeho agenti robia správnu vec.
„Realitou je, že NSA zachránila tisícky životov nielen v USA, ale aj vo Francúzsku a Nemecku a celej Európe,“ povedal kongresman Peter King pre Washington Post.
Ešte nikto nepoškodil americkú bezpečnosť tak ako tridsaťročný Američan Edward Snowden, ktorý sa teraz ukrýva na neznámom mieste v Rusku.
Bývalá dvojka CIA Michael Morell to povedal pre americkú televíziu CBS potom, ako európske noviny cez víkend priniesli nové detaily, ako Amerika sledovala svojich spojencov, vrátane mobilu najvplyvnejšej ženy sveta, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
„Obamova aura je preč,“ napísal Die Welt.
Pestovať spojenecké vzťahy s niekým, kto je napichnutý na váš mobil 24 hodín denne, je veľký problém, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz