Z PRAHY od nášho redaktora Matúša Krčmárika
„Hneď po vyhlásení výsledkov začneme koaličné rokovania, sám som zvedavý, ako sa voliči rozhodli,“ hovoril Bohuslav Sobotka v sobotu po príchode do volebného štábu. Vtedy ešte vyzeral sebavedome, na výsledky sa podľa vlastných slov tešil.
V sobotu večer naozaj rokovať začal. No jeho ČSSD sama priznala, že stretnutie s komunistami (KSČM) sa uskutočnilo najmä preto, že bolo vopred dohodnuté, než že by sa rozhodovalo o podobe budúcej vlády.
Na tú nebudú mať komunisti taký vplyv, ako čakali, aj keď ako jediná parlamentná strana si oproti roku 2010 polepšili.
Babiš váha
Po voľbách
Víťazi volieb:
- nové strany – ANO a Úsvit priamej demokracie,
- komunisti: prvý raz s nimi budú rokovať o vláde,
- ľudovci: jedna z najstarších českých strán sa vrátila do parlamentu, z ktorého vypadla v roku 2010,
- Schwarzenberg (TOP 09) a Němcová (ODS): dostali najviac preferenčných hlasov.
Porazení volieb:
- Sobotka: slabý výsledok, nezostaví ľavicovú vládu, prekrúžkoval ho Hašek,
- Kuba: predseda ODS sa nedostal ani do snemovne,
- zemanovci: nezvolili ich.
Strana, ktorú Sobotka reálne potrebuje na vytvorenie vlády, teda hnutie ANO 2011 Andreja Babiša, sa napriek prekvapujúcemu výsledku, keď získalo takmer 20 percent, do rokovaní veľmi nehrnie.
Sobotkov sen o menšinovej vláde s podporou komunistov sa v sobotu postupne rozplýval, aj keď to sa začalo ešte skôr. Niekoľko mesiacov pred voľbami hovoril, že by chcel tretinu hlasov, neskôr mu stačilo 25 percent. Nakoniec atakoval skôr 20-percentnú hranicu, ale zhora.
Aspoň naoko sa Sobotka tvári sebavedome. V rozhovoroch opakuje, že ako víťaz volieb bude zostavovať vládu.
Ako sa mu to môže podariť, je však veľmi nejasné. Aj keby išiel s Babišom a KDÚČSL do vlády, zrejme by sa do programového vyhlásenia veľa z programu sociálnej demokracie nedostalo.
V hre sú ľudovci
Menšinová vláda síce teoreticky prichádza do úvahy, no je ťažké si predstaviť, že by ju teraz zostavila ČSSD, ktorá má len 50 poslancov, teda štvrtinu Poslaneckej snemovne. Na získanie dôvery by jej teda nestačila podpora komunistov, museli by presvedčiť aj KDÚ-ČSL. A dve strany sú podľa odborníkov na podporu menšinovej vlády priveľa.
Už počas vyhlasovania výsledkov sa objavili úvahy, že Sobotka by sa ani nemusel zúčastniť na vyjednávaní o novej koalícii. Spomínal sa prípad Jiřího Paroubka, ktorý v roku 2010 ako líder priviedol stranu k víťazstvu, no nemal šancu na zostavenie vlády a hneď odstúpil.
V nedeľu podvečer zažila sociálna demokracia podľa aktuálne.cz palácový prevrat: predsedníctvo strany neschválilo Bohuslava Sobotku do vyjednávacieho tímu a schválilo výzvu na jeho odstúpenie.
Hašek sa pustil do Sobotku
Pri Sobotkovi sa o jeho konci po prípadnom volebnom neúspechu hovorilo už dlhšie, ako jeho nástupca sa spomínal prvý podpredseda strany Michal Hašek.
Deň po voľbách na Sobotku zaútočil. „Keby som bol predsedom sociálnej demokracie a strana vo voľbách dostala 20,5 percenta hlasov, odstúpil by som, povedal podľa aktualne.cz. Sobotka mu odkázal, že práve on je dôvodom toho, že strana je nejednotná.
Prevahu v tomto súboji má Hašek, Sobotku totiž v Juhomoravskom kraji prekrúžkoval. Ako prvý podpredseda tiež nesie zodpovednosť za slabý výsledok sociálnej demokracie.
„Čaká nás hľadanie nového lídra,“ priznal na volebnom štábe jeden zo straníkov. „Potrebovali by sme niekoho, ako je Fico,“ dodal ďalší.