Minúta po minúte: ČSSD voľby vyhrala, Babišovo ANO je druhé

Rozdiel medzi víťaznou ČSSD a druhým ANO sú necelé dve percentá. Zostavovanie vlády nebude jednoduché.

Andrej Babiš sa teší.(Zdroj: David Neff, MAFRA)

Minútu po minúte sme o 19:50 ukončili, ďakujeme za pozornosť.

19:42 Prezident Miloš Zeman sa k výsledkom volieb stále nevyjadril. V nedeľu bude hosťom v Otázkach Václava Moravca v Českej televízii.

18:50 ANO podľa Babiša už zostavilo štvorčlenný vyjednávací tím a čakajú najmä na prezidenta Miloša Zemana a na kroky víťaznej ČSSD, ktorej zablahoželali k víťazstvu.

18:47 Po zrátaní takmer sto percent hlasov vedie ČSSD s 20,46 percentami, nasleduje ANO s 18,65 a KSČM s 14,91 percentami. Zmeny už budú minimálne. Oficiálne výsledky vydá Český štatistický úrad.

České voľby

Kliknutím zoznam zväčšíte

18:45 Sobotka na prvej oficiálnej tlačovke potvrdil, že povedie vyjednávací tím a chce zostaviť stabilnú vládu. Chce to stihnúť do konca roka.

18:33 "Česká sociálna demokracia vyhrala voľby, čo je dôležité, ale teraz to bude mať pri vytváraní vlády veľmi ťažké," povedal premiér Robert Fico v živom vystúpení v Českej televízii. "To, čím prešla česká sociálna demokracia, ju môže len posilniť." ČSSD je podľa Fica vnútorne stabilná a bola by stabilizujúcim prvkom v českej politike.

"Víťaz volieb musí prevziať zodpovednosť, nemôže ísť do opozície. Nové voľby by totiž nič nové nepriniesli, iba by sa situácia opakovala," dodal Fico.

18:20 Predseda KSČM Vojtěch Filip zdôrazňuje, že komunistická strana je jedinou stranou, ktorá zvýšila počet svojich voličov. Väčší počet strán v Snemovni podľa neho povedie k tomu, že by bolo veľmi dobré, aby prezident inicioval stretnutie všetkých politických strán, ktoré sa tam dostali. Podľa Filipa je odkaz voličov: "Zmena je nutná," odkazuje na portáli idnes.cz.

18:15 Za "fatálnu prehru" ODS označil výsledky volieb úradujúci predseda donedávna vládneho subjektu Martin Kuba.

Podľa jeho slov sa ODS, ktorá musí odísť do opozície, musí zásadne poučiť z chýb, aby mohla obstáť v českom parlamentnom systéme. Stranu poznamenala nielen aféra okolo expremiéra Petra Nečasa, ale aj následný pád vlády. Odkaz od voličov vyhodnotil tak, že si želajú, aby strana pôsobila v snemovni, ale očakávajú, že sa zmení.

18:12 Volebná účasť sa po zrátaní viac než 99 percent dostala na 59 a pol percenta.

18:02 Taxikár, ktorý nás viezol naspäť na štáb ČSSD, volil Babiša, aj keď na otázku, čo od neho očakáva, nevie presne odpovedať. "Ľavicu nechcem, v TOP 09 neznášam Kalouska a ODS vôbec nie, tak to vyšlo na Babiša" zhrnul svoju voľbu typický "protestný volič".

Predseda ČSSD zatiaľ neodstupuje

17:56 V štábe ČSSD začínajú počítať rôzne možnosti. Hovorí sa aj o tom, že by strana vôbec nemusela byť vo vláde. Zloženie ANO, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by totiž mohli mať spolu väčšinu. To by však pravica musela zmeniť svoj deklarovaný postoj k Babišovi.

Smutnú náladu už okrem rezňov zlepšuje aj guláš, zatiaľ bez knedlí, píše Matúš Krčmárik.

Otázny bude osud predsedu Sobotku, ktorý na južnej Morave prehral krúžkovací súboj so svojím straníckym oponentom a prvým podpredsedom Michalom Haškom.

Sobotka zatiaľ nekončí, po volebnom výsledku sa ani nikto na jeho pozíciu nehrnie. ČSSD zrejme čaká hľadanie nového predsedu. Hašek sa totiž ako prvý podpredseda tiež nebude môcť zbaviť zodpovednosti za výsledok.

sobotka4_res.jpg

Sobotka povedie vyjednávania o zostavení vlády.
FOTO - DAN MATERNA, MAFRA

17:34 Najviac preferenčných hlasov získal Karel Schwarzenberg, šéf TOP 09 - 33 139.

17:20 Michal Hašek podpredseda ČSSD vraví, že čísla pod 25 percent považujú za zlé. Vyjednávanie za stranu povedie predseda Bohuslav Sobotka napriek neúspechu.

17:00 Strana Zelených sa do Snemovne nedostala, ale prekročila 3 percentá, a tak získa mesačne ročne šesť miliónov českých korún (cca 233-tisíc eur). V centrále strany sa preto veľmi tešili.

16:54 KDU-ČSL sa opäť vracia do Snemovne s takmer siedmimi percentami.

16:41 Je zrátaných takmer 96 percent hlasov. Rozdiel medzi ČSSD a ANO sa znížil na dve percentá.

Voľby v Česku

Kliknutím zoznam zväčšíte
zdroj: iDNES.cz

16:22 "Nikdy nepodporím menšinovú vládu komunistov," povedal líder TOP 09 Karel Schwarzenberg. Zablahoželal zároveň k vynikajúcej kampani firme, ktorá vlastne vyhrala voľby Babišovmu ANO. "Bola to profesionálna práca," dodal.

16:17 "Úspech ANO a Úsvitu je ranou pre demokratický systém v naše krajine," vyhlásila vo volebnom štábe ODS Miroslava Němcová pre idnes.cz.

16:07 Andrej Babiš pre Českú televíziu na priamu otázku opäť odmietol, že by vedome spolupracoval so Štátnou bezpečnosťou.

16:01 "Vyzerá to nádejne," povedal šéf ANO Andrej Babiš. Priznal, že ho teší, že by mohli zabrániť nástupu ľavice a komunistov. Babiš však znova zopakoval, že do vlády nechce ísť, ale nepodporí ani TOP 09, ODS ani komunistov. "

15:55 Predseda ČSSD Bohuslav Sobotka pre Českú televíziu povedal, že je pripravený, keď zvíťazí, začať rokovanie so všetkými stranami, ktoré sa dostanú do Snemovne, okrem TOP 09 a ODS. Priznal, že čakali tretinové víťazstvo, čo sa zatiaľ nezdá pravdepodobné.

Osobnú zodpovednosť Sobotka pripúšťa, až keď nebude strana schopná zostaviť vládu.

ČSSD má po sčítaní 64 percent hlasov 21,61 percenta, v štábe začína byť cítiť sklamanie. Pre niektorých ho aspoň mierne vylepšil fakt, že začali podávať vyprážané rezne.

15:47 "Mali by ste do slovenských novín napísať, že českej sociálnej demokracii chýba líder veľkosti Roberta Fica," hovorí jeden straník, keď začuje slovenčinu. Preto má podľa neho strana menej percent ako boli odhady v prieskumoch.

Účasť bude nízka

15:33 Politológ Josef Mlejnek pre iDNES.cz: Volebných okrskov je zatiaľ zrátaných relatívne málo, ale zdá sa, že hnutie ANO môže dokonca voľby vyhrať, pretože sa dá očakávať jeho vyššia podpora vo veľkých mestách v porovnaní s ČSSD. Dôležité však budú najmä možnosti vytvorenia vládnej koalície, o ktorých je teraz predčasné špekulovať. Z tohto hľadiska je asi najdôležitejšia skutočnosť, že ČSSD a KSČM zrejme nebudú môcť vytvoriť väčšinu. Voličov sociálnej demokracie pravdepodobne odobral ako Andrej Babiš, tak aj Tomio Okamura.

15:30 Účasť sa rysuje veľmi nízka - po sčítaní 35 percent hlasov je zatiaľ viac než 57 percent. V posledných voľbách bola cez 64 percent.

15:23 Pomerne prekvapujúci je zatiaľ absolútny prepad zemanovcov, ktorí majú zatiaľ menej ako dve percenta. Viac majú piráti, zelení aj Strana slobodných občanov. Ešte horšie na tom je blok Hlavu vzhúru, ktorý podporil exprezident Václav Klaus.

15:14 Podľa priebežných výsledkov sa Babišovo ANO doťahuje na ČSSD. Vo volebnom štábe sociálnej demokracie zatiaľ napätie necítiť, píše redaktor SME Matúš Krčmárik. Po zrátaní pätiny hlasov vedie stále ČSSD s 22,21 percentami, ANO má na komunistov náskok viac než percento.

Ľudia sledujú výsledky a spoliehajú sa na to, že "to sa aj tak stále mení".

15:10 Na severozápade Česka vedie ANO (Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj), v Prahe TOP 09 a zvyšok Česka a Moravy je oranžový.

15:05 Zatiaľ by sa do snemovne mali dostať obidve nové strany - Okamurov Úsvit a ANO, ODS má zatiaľ tesne nad šesť percent. Čaká sa však na sčítavanie hlasov z miest, kde má ODS silnejšiu pozíciu.

15:00 Hodinu po zatvorení volebných miestností je zrátaných 7 percent hlasov a ČSSD vedie a má 22,29 percenta hlasov. Babišovo ANO a komunisti majú po osemnásť percent.

14:54 Do volebného štúdia Českej televízie príde aj slovenský premiér Robert Fico.

14:45 Zatiaľ je zrátaných len 1,5 percenta hlasov, ale poradie strán kopíruje predvolebné odhady. Vedie ČSSD s 21,5 percentami, nasleduje KSČM a Babišovo ANO so 17 percentami.

benda_res_res.jpg

Marek Benda vo volebnom štábe ODS, kde čakajú na hlasy z miest, v ktorých majú silnejšiu základňu.
FOTO - JAN ZÁTORSKÝ, MAFRA

Prvé výsledky a vedie ČSSD

14:35 Na internete sa objavujú prvé výsledky po sčítaní prvých okrskov. Zatiaľ sa darí KDU-ČSL. "To by bolo pre nás dobre, keby sa dostali do parlamentu," hovorí straníčka v centrále. Spolu s kamarátkou dúfajú, že strana dostane 35 percent. Ak by dostali viac, vraj by to už nebolo dobre.

"Každá strana má dobrých aj zlých členov, u nás je viac dobrých. Keby ČSSD vládla sama, bolo by ťažké zastaviť tých zlých," vysvetľuje.

14:25 Ešte v noci zo soboty na nedeľu by sa mohli začať prvé koaličné rokovania, aj keď lídri hovoria, že po kampani si chcú najprv oddýchnuť. V pondelok je v Česku štátny sviatok, vznik 1. Československej republiky.

14:21 V štábe Úsvitu je zatiaľ viac novinárov než politikov. Predseda strany Tomio Okamura dorazí o štvrtej hodiny.

14:20 "S napätím očakávame, ako voliči rozhodli," povedal po príchode do štábu predseda Bohuslav Sobotka. Pri príchode zdôraznil, že ide o najdôležitejšie voľby v krajine, ale nič konkrétne nechce hovoriť, kým nebude vidieť výsledky.

14:12 V Plzni sa v jednej volebnej miestnosti ešte hlasuje. Voľby tu predĺžili o pol hodinu, keďže pre technické problémy začali ráno neskôr. Predseda komisie totiž meškal a ostatní nemali kľúče.

14:11 Vo volebnom štábe ČSSD je zatiaľ pokojná situácia. Z lídrov strany sa medzi novinármi ukázal senátor Jiří Dienstbier mladší. Na plátne premietajú volebné štúdio Českej televízie, ale to zatiaľ veľkú pozornosť nevzbudzuje. Výsledky začnú hodnotiť až po zrátaní 60 hlasov, čo by malo trvať pár hodín.

14:07 Jasno okolo výsledkov volieb by malo byť okolo 18. hodiny, pri tesnom výsledku strán okolo piatich percent až neskôr večer.

Prvá povolebná debata sa v Českej televízii uskutoční v sobotu večer, píše z Prahy redaktor SME MATÚŠ KRČMÁRIK, ktorý je v sídle ČSSD.

14:05 Líder hnutia ANO, rodák z Bratislavy, Andrej Babiš, ktorého považujú za najbohatšieho Slováka, sa v prípade politického neúspechu na pôde Česka do slovenskej politiky nechystá. Vylúčil to v sobotu krátko po tom, ako prišiel do volebnej centrály ANO v areáli jeho spoločnosti Agrofert.

O voľbách do Poslaneckej snemovne poznamenal, že to vyzerá na nižšiu účasť. Zisk svojho hnutia ale odhadovať nechcel. "Neúspechom by bolo, keby sme sa do snemovne nedostali, úspechom, ak by sme sa tam dostali," povedal s úsmevom.

14:00 Volebné miestnosti v Česku sa dnes o 14.00 h zatvorili, skončil sa druhý a záverečný deň predčasných volieb do Poslaneckej snemovne, dolnej komory Parlamentu ČR.

V piatok odovzdalo svoje hlasy približne 40 percent českých voličov. Záujem sa však v jednotlivých regiónoch dosť líšil.

Počas soboty sa očakávala nižšia účasť.

V Česku môže voliť vyše osem miliónov oprávnených voličov, uviedla tlačová agentúra DPA.

O 200 kresiel v Poslaneckej snemovni sa uchádza takmer 5900 kandidátov, čo je rekordné číslo.

O priazeň voličov bojovali kandidáti z celkovo 23 politických subjektov, z nich 17 na celom území krajiny. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že favorizovaných sociálnych demokratov by mohlo voliť 23 percent voličov, kým komunistov z KSČM asi 14 percent.

Nová strana ANO by podľa prieskumov mohla získať viac ako 10 percent. Bývalí koaliční partneri ODS a TOP 09 zaznamenávali v prieskumoch len slabé preferencie.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 321
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 026
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 870
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 246
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 514
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 578
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 260
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 484
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 752
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 601

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

Ulice Ria de Janeiro ožívajú tradičným karnevalom, potrvá päť dní

Najvýznamnejšou oficiálnou súčasťou karnevalu je štvordňová promenáda škôl samby na sambodróme.

Iránske zásoby obohateného uránu sú hlboko pod dohodnutým limitom

Dôverný dokument MAAE ďalej ukazuje, že Irán dodržiava i obmedzenia týkajúce sa iných citlivých druhov materiálu.

Na tlačovku Bieleho domu nepustili novinárov významných médií

K udalosti došlo len krátko po tom, čo Donald Trump na zhromaždení vo Washingtone médiá tvrdo kritizoval.

Francúzsko začalo vyšetrovanie prípadu Fillonových fiktívnych asistentov

Fillon patril k favoritom francúzskych prezidentských volieb, ale jeho kandidatúra po zverejnení tvrdení o poslaneckých asistentoch utrpela.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop