MAIDUGURI. Nigérijskí vojaci zabili pri leteckom a pozemnom útoku 74 členov militantnej islamskej sekty Boko Haram.
Informovala o tom v piatok armáda.
Ide o ďalší signál vystupňovaných operácií proti tomuto hnutiu, píše agentúra Reuters.
Štvrtková ofenzíva bola zacielená proti táborom Boko Haram v odľahlých dedinách Galangi a Lawanti v severovýchodnom nigérijskom štáte Borno, kde je prítomnosť militantov najciteľnejšia.
Nigérijská armáda v minulosti zľahčovala svoje vlastné straty a straty na životoch civilistov, uviedli bezpečnostní odborníci. Aj teraz uvádza len dvoch zranených vojakov.
Armáda tiež oznámila, že minulý týždeň pri podobnom útoku v inej odľahlej oblasti štátu Borno zabila 37 islamistov.
Nigérijské sily zintenzívňujú útoky proti Boko Haram od mája, keď prezident Goodluck Jonathan vyhlásil výnimočný stav v troch štátoch na severovýchode krajiny.
Boko Haram bojuje za založenie islamského štátu v nábožensky zmiešanej Nigérii. Hoci ofenzíva proti Boko Haram zrejme toto hnutie rozbila, sekta podniká odvetné útoky na civilistov, ktorých podozrieva zo spolupráce s úradmi.
Sekta začala svoje povstanie proti štátu v roku 2009, keď sa zmenila z duchovného hnutia zameraného proti západnej kultúre na ozbrojené milície napojené na západoafrické krídlo teroristickej siete al-Káida. Povstanie si už vyžiadalo tisíce ľudských životov.