Bez charizmy, ale kompetentný. Tak vidia voliči aj odborníci predsedu najsilnejšej českej strany ČSSD.
PRAHA, BRATISLAVA. Muž, ktorý približuje českú sociálnu demokraciu k modernej ľavici, alebo kariérny politik bez silných názorov, ktorý sa prispôsobí každej situácii?
Bohuslav Sobotka sa po sobote môže stať novým českým premiérom, no v súčasnosti za ním veľmi nestojí ani veľká časť vlastnej strany.
Ukázalo sa to začiatkom septembra.
Po slovách Miloša Zemana, že poverením vlády nemusí nutne poveriť predsedu víťaznej strany, žiadal Sobotka od vedenia ČSSD potvrdenie, že kandidátom na premiéra bude práve on.
Dostal ho, no v tajnej voľbe za to hlasovalo len 57 percent členov výkonného výboru.
Online správy z českých volieb nájdete na portáli idnes.cz >>
Zemana sa už nezbavia
Sobotka (42)
Do ČSSD Sobotka vstúpil už v decembri 1989.
Poslancom sa prvýkrát stal v roku 1996. V rokoch 2002 až 2006 bol ministrom financií.
V roku 2003 patril k skupine členov ČSSD, ktorí nepodporil Miloša Zemana v prezidentskej kandidatúra. Ten im to vraj doteraz nezabudol.
Na čelo sociálnych demokratov sa dostal po voľbách v roku 2010, v ktorých strana pod vedením Jiřího Paroubka prepadla.
Hlavným cieľom bolo modernizovať stranu.
„Stále je to viac, ako dostal Zeman v druhom kole prezidentskej voľby a nikto nespochybňuje oprávnenosť jeho mandátu,“ okomentoval Sobotkovo trpké víťazstvo pre SME senátor Jiří Dienstbier mladší.
Práve on mal byť tvárou modernizácie strany, ktorú Sobotka sľuboval po zvolení za predsedu v marci 2011. Syna disidenta z čias komunizmu poslal do prezidentského boja, kde však predseda strany narazil.
Ešte pred prvým kolom mnohí členovia strany avizovali, že budú voliť Zemana, ktorého ČSSD nakoniec podporila v druhom kole voľby, aj keď Dienstbier a Sobotka sa voči nemu ostro vyhraňovali.
Po voľbách sa už skončila Sobotkova snaha modernizovať ČSSD, hovorí politológ Jiří Pehe.
Sociálni demokrati v snemovni podporili prezidentovi vládu Jiřího Rusnoka a „teraz už zašli tak ďaleko, že sa Zemanovho vplyvu nebudú vedieť zbaviť“, tvrdí Pehe.
Ak sa Zeman rozhodne zbaviť Sobotku, urobí tak.
Kľúčový bude výsledok volieb, v ktorých prieskumy strane predpovedajú asi 25 percent hlasov.
Ak to bude stačiť na to, aby s podporou komunistov sama zostavila vládu, Sobotka sa zrejme udrží na čele strany.
Ak však bude volebný výsledok slabší, dostane sa pod veľký tlak prvého podpredsedu Michala Haška, ktorého podporuje aj Zeman, a jeho spojencov.
Ten kompetentný
Kompetentnosť je slovo, ktoré sa pri opise Sobotkovho imidžu spomína asi najčastejšie.
„Nie je silnou osobnosťou, ktorá oslovuje voličov charizmou, ale kompetentnosťou a suchou vecnosťou,“ povedal Pehe.
V 90. rokoch sa z vyštudovaného právnika stal ekonomický expert ČSSD. V roku 2002 sa stal ministrom financií, obklopil sa mladými liberálnymi ekonómami.
Hovoril o rozpočtových škrtoch, no keď ich Jiří Paroubek v roku 2005 zastavil, lebo poškodzujú stranu pred voľbami, ochotne mu vyhovel a zvýšenými sociálnymi dávkami prišiel aj rast deficitu. Ten, pred ktorým Sobotka viackrát varoval.
Aj preto Sobotku často vykreslujú ako muža bez názorov, ktorého stranícky úspech je založený na tom, že dlho nikomu neprekážal a vedel sa prispôsobiť každej situácii.
„Takú skúsenosť nemám. Možno niekedy robí z taktických dôvodov rozhodnutia, pri ktorých v niečom ustúpi. Ja by som bol možno v niektorých veciach ostrejší, ale každý máme nejakú povahu,“ povedal Dienstbier o svojom straníckom šéfovi.
Pokiaľ prieskumy totálne nevybuchnú, bez Babiša vznikne v Česku vláda len nepravdepodobne, myslí si Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Stabilná rodina
Sobotka sa napriek dlhoročnému pôsobeniu v politike vyhýba väčším škandálom. To najhoršie, čo naňho médiá „vytiahli“, bolo keď pred štyrmi rokmi písali, že využil poslanecké náhrady na kúpu bytu.
„Uveďte mi ústavného činiteľa, ktorý by sa správal inak ako ja?“ reagoval vtedy podľa Respektu.
Vyhnúť by sa mohol aj „syndrómu“ českých premiérov, ktorým sa rozpadli rodiny. Bol to prípad Paroubka, Mirka Topolánka alebo naposledy Petra Nečasa. Sobotka je ženatý a má dvoch synov.
„Rodina, jeho chlapci, sú pre neho veľmi dôležití. Neviem si vôbec predstaviť, že by ich niekedy opustil,“ povedala pre Respekt Sobotkova sestra Marcela.