Po júnovej návšteve prezidenta Baracka Obamu v Nemecku to vyzeralo, že špehovanie miliónov Európanov americkými tajnými službami už nezaťažuje vzťahy Washingtonu a jeho európskych spojencov.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová mala pochopenie pre boj s terorizmom a žiadala hlavne rovnováhu medzi slobodou obyčajných ľudí a ich bezpečnosťou.
Nedôvera je späť
Po dvojdňovom summite Európskej únie je kríza vo vzájomných vzťahoch späť. Informácie o odpočúvaní mobilu kancelárky Merkelovej a 35 svetových lídrov vniesli do diplomatického slovníku spojencov vyjadrenia ako nedôvera.
„Nedostatok dôvery“ by sa mohol prejaviť na potrebnej spolupráci v oblasti zhromažďovania spravodajských informácií, píše sa v záverečnom vyhlásení všetkých 28 lídrov Európskej únie.
Do konca roka sa preto má vzájomné fungovanie vzťahov, hlavne medzi tajnými službami vyjasniť. Na starosti to dostali kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande, ktorých krajiny Američania odpočúvali najviac. Na decembrovom summite majú informovať lídrov, na čom sa dohodli, aby sa podobné škandály neopakovali.
Kritiku musia zniesť aj obaja lídri – americký prezident za to, že riskoval dobré vzťahy s európskymi spojencami. A kancelárke Merkelovej doma pripomínajú, že sa rázne neo〜hradila pri odpočúvaní mobilov obyčajných Nemcov, ale až pri odpočúvaní toho jej.
Fico: Sme malá krajina
Slovenského premiéra Roberta Fica horšie vzťahy medzi Američanmi a Európanmi nezamestnávajú.
„Sme malá krajina, nemôžeme vylúčiť, že sme monitorovaní, ale čo mi to pomôže. Svoj telefón používam slobodne a budem ho slobodne používať,“ dodal Fico po summite. Hnevalo ho najmä to, že škandál s odpočúvaním zaujal médiá viac ako peniaze na nezamestnaných mladých.
Digitálna ekonomika, banková únia a prisťahovalci, ktorí zomierajú pri úteku do Európy. To všetko zaujalo médiá po summite menej. Aj preto, že na rozdiel od aféry s odpočúvaním sa v týchto otázkach lídri na ničom konkrétnom nezhodli.
Autor: Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej