BRUSEL. Európski lídri v piatok v záverečný deň summitu v Bruseli diskutovali nielen o škandále okolo odpočúvania zo strany amerických tajných služieb, ale aj o efektívnejšej ochrane svojich vonkajších hraníc.
Táto téma rezonuje najmä od tragédie neďaleko talianskeho ostrova Lampedusa, kde sa utopilo 400 afrických migrantov. Členské štáty sa však stále nevedia zhodnúť, akým spôsobom pristupovať k tomuto problému.
"Európa nemôže zachrániť, ani prichýliť celý svet," povedal na summite predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
"Sme však najbohatším kontinentom sveta a musíme preto... spoločne prijímať zodpovednosť," zdôraznil. Lídri napokon namiesto konkrétnej dohody - ktorú presadzovali najmä juhoeurópske krajiny ako Španielsko, Taliansko, Grécko alebo Chorvátsko - prijali len všeobecné a pomerne stručné stanovisko.
Vyjadrujú v ňom "hlboký smútok nad nedávnymi dramatickými úmrtiami stovky ľudí v Stredozemnom mori".
Ďalšie riešenie tohto problému tak odložili na ďalší summit naplánovaný na december tohto roka, resp. na jún 2014.
Juhoeurópske krajiny pritom vyčítajú ostatným členom dvadsaťosmičky, že s náporom imigrantov z Afriky a Blízkeho východu sa musia vyrovnávať samy.
Práve v noci na piatok zachránili príslušníci talianskeho námorníctva a pobrežnej stráže v oblasti medzi Sicíliou a pobrežím severnej Afriky vyše 700 prisťahovalcov, medzi ktorými boli aj desiatky žien a detí.
Časť migrantov z celkovo piatich lodí previezli do už aj tak preplneného tábora na ostrove Lampedusa; ďalších do táborov na pevnine.
Taliansky premiér Enrico Letta na zasadnutí Európskej rady v Bruseli naliehal, aby EÚ zvýšila podporu pre stredomorské krajiny, vrátane Talianska, Grécka a Malty, aby lepšie zvládali krízovú situáciu s ilegálnymi prisťahovalcami.