Bagdad 16. októbra (TASR) - Jedna z rozhlasových staníc v Kurdmi obývanej oblasti na severe Iraku reagovala na oficiálne správy o údajnej 100-percentnej podpore Iračanov prezidentovi Saddámovi Husajnovi v utorkovom referende konštatovaním, že musí ísť o žart.
Kurdi, ktorí obývajú tri z 18 irackých provincií, sa nezúčastnili na štátom zosnovanom ľudovom hlasovaní, ktoré malo legitimizovať zotrvanie irackého diktátora na jeho poste aj na najbližších sedem rokov. Mnohí o túto udalosť nejavili ani najmenší záujem. Kurdské noviny sa téme referenda nevenovali. Rozhlas a televízia si z neho robia posmech.
Absolútny nezáujem Kurdov o plebiscit výstižne demonštruje, ako veľmi sa cítia byť izolovaní od zvyšku krajiny. Americká a britská armáda držia ochrannú ruku nad 3,5-miliónovou kurdskou populáciou od vojny v Perzskom zálive z roku 1991, keď Saddámove vojská potlačili kurdské povstanie.
Tamojšia enkláva v súčasnosti pôsobí dojmom miništátu - má vlastné školy, políciu, médiá a armádu. Moc je však rozdelená medzi niekoľko rôznych politických skupín. Napriek tomu sa tento mesiac predstavitelia jednotlivých znepriatelených frakcií zišli na spoločnom stretnutí, aby sa zaoberali ďalšími vyhliadkami po prípadnom americkom útoku na Irak.
"Sme kurdský národ. Nestaráme sa o tieto sfalšované Saddámove voľby. Budú nás zaujímať naše vlastné voľby a vybudovanie našej vlastnej krajiny," reaguje na výsledok kontroverzného referenda 29-ročná majiteľka jednej z predajní v meste Sulájmáníja na juhovýchode kurdskej zóny.
Z neďalekého holičstva medzitým na obrazovke televízora bežia namiesto správ z Bagdadu hudobné videoklipy zo susedného Turecka. "Tieto voľby neboli pre nás. My sme iná krajina," tvrdí 47-ročný majiteľ.
Ďalší z miestnych obchodníkov sa nad správami o 100-percentnej podpore prezidenta v referende iba pousmial s tým, že "Saddám sa musí cítiť veľmi ohrozený, ak je nútený vymýšľať podobné klamstvá. Zo Saddáma si robí posmech celý svet".
Kurdskí politici opatrne vyhlasujú, že im ide iba o posilnenie v ostatnom desaťročí nadobudnutej autonómie v rámci budúceho, demokratického Iraku. Susedné Turecko je však na akékoľvek snahy o získanie širšej nezávislosti veľmi citlivé. Obáva sa totiž, že ich prípadný úspech by mohol inšpirovať jeho vlastnú početnú kurdskú populáciu, s ktorou má už dlhé roky značné problémy.