Brusel 16. októbra (TASR) - Dnešný pád holandskej vlády vrhol ďalšiu neistotu na proces rozšírenia Európskej únie. Oficiálne síce Brusel ubezpečuje, že aj dočasná holandská vláda bude schopná prijímať rozhodnutia potrebné pre rozšírenie, neoficiálne však predstavitelia EÚ a diplomati neskrývajú obavy.
Mnohé závisí od toho, či sa doterajšiemu premiérovi Janovi Petrovi Balkenendemu, ktorý bude zrejme stáť až do predčasných volieb na čele dočasnej vlády, podarí získať mandát a politickú podporu pre rozhodnutia o rozšírení.
Už na budúci týždeň (24.-25. októbra) sa v Bruseli stretnú na summite lídri európskej pätnástky, ktorí majú prijať spoločné stanoviská pre rokovania s kandidátmi o poľnohospodárstve a rozpočte, ako aj schváliť minulotýždňové odporúčania Európskej komisie prijať v roku 2004 desať nových členských krajín. Je otázne, či bude mať dočasná holandská vláda mandát prijímať takéto kľúčové rozhodnutia.
"Je na Holandsku, aby sa rozhodlo, či je v terajšej situácii schopné prijímať pozície k ďalším krokom v procese rozšírenia," uviedla dnes Európska komisia.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen i dánsky minister zahraničia Per Stig Möller, ktorého krajina teraz predsedá únii, však vyjadrili presvedčenie, že aj dočasná holandská vláda bude schopná prijímať rozhodnutia.
"Neverím, že demisia holandskej vlády oddiali alebo ohrozí rozhodnutia o rozšírení. Holandsko bolo vždy oddané rozšíreniu. Myslím, že aj opozícia, aj vláda v Holandsku si želajú rozšírenie," vyhlásil dnes Möller v Kodani.
Podľa Verheugena je EÚ veľmi blízko k historickému rozšíreniu a "je vysoko nepravdepodobné, že by jedna krajina povedala, že všetkému, čo sme dosiahli v minulosti, je koniec".
Holandský poslanec Európskeho parlamentu a spravodajca pre Slovensko Jan Marinus Wiersma však upozornil, že dočasné holandské vlády nikdy neprijímajú významnejšie rozhodnutia. Verí však, že teraz to bude inak.
"Bolo by katastrofou, keby sa rozhodovací proces EÚ zablokoval kvôli vnútorným problémom Holandska. Nemyslím si však, že sa to stane," povedal dnes TASR socialista Wiersma.
Neoficiálne diplomati priznávajú obavy z ďalšieho vývoja po demisii holandskej vlády. "Je to ďalší neočakávaný faktor neistoty, ďalšia diera na ceste k rozšíreniu," uviedol jeden z nich. Pripomenul, že ďalšími neistotami v procese rozšírenia je sobotňajšie referendum v Írsku alebo novembrové predčasné voľby v Rakúsku.
Iný diplomat však naznačil, že dočasná holandská vláda pod vedením Balkenendeho môže byť pružnejšia a menej problematická ako nestabilná vládna koalícia s účasťou populistov zo strany zavraždeného Pima Fortuyna.
Ministerstvo zahraničia v Haagu medzitým ubezpečilo, že na budúcotýždňovom summite v Bruseli zaujme Holandsko stanovisko k rozšíreniu bez ohľadu na to, aká vláda bude stáť na čele krajiny.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel