Pred desiatimi rokmi na letisku na Sibíri zatkli najbohatšieho Rusa Michaila Chodorkovského. Stihli ho už dvakrát odsúdiť. Keď ho prepustia, nechce sa už venovať politike ani biznisu.
MOSKVA, BRATISLAVA. Za desať rokov, odkedy je v rukách ruskej spravodlivosti, sa pre Michaila Chodorkovského veľa zmenilo.
„Môj najstarší syn má už vlastné bábätko, ktoré už nie je bábätkom – moje prvé vnúča, ktoré som nikdy nevidel. Moji mladší synovia sú už vyšší ako ja,“ začína svoj list pre New York Times z trestaneckej kolónie číslo 7 v Karélii. Spoza väznice tiež zhodnotil, ako sa preňho zmenil svet vonku.
„Len z časopisov viem o elektronických čítačkách a tabletoch. To isté platí pre Facebook, Google, Twitter a veľa vecí, ktoré sa stali bežnými ako hybridné motory a elektroautá.“
Rodina mu povedala, že ľudia vyzerajú inak, „menej sovietsky“. Z krajiny však utekajú talentovaní ľudia, vyše dvoch miliónov.
Svet za mrežami
Naopak, jeho svet za mrežami sa veľmi nezmenil. Akurát jednu trestaneckú kolóniu pri čínskych hraniciach na Sibíri vymenil za druhú pri Fínsku.
Keby to bolo na Moskovčanoch, ruský najslávnejší politický väzeň Michail Chodorkovskij by už bol na slobode. Vyplýva to z prieskumu, ktorý k výročiu zatknutia niekdajšieho najbohatšieho Rusa a exmajiteľa Jukosu pripravilo Levadovovo centrum.
V piatok je to presne desať rokov, čo ho ruská tajná služba FSB zatkla na letisku v Novosibirsku. Už vtedy podľa neskoršieho rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva porušili ruské úrady práva svojho občana.
Za miliardové daňové podvody odsúdili magnáta, ktorý otvorene podporoval opozíciu, už dvakrát. Najskôr v roku 2005 na deväť rokov. Predtým, ako mal vyjsť na slobodu, prešiel s kolegom Platonom Lebedevom ešte jedným procesom, ktorý mnohí označili za ešte nespravodlivejší ako ten prvý.
„Je to ako z románu od Kafku,“ povedala v roku 2010 SME ruská analytička Maša Lipmanová, „veď ho prakticky odsúdili dvakrát za tie isté vymyslené dôvody“.
Kto bude na amnestii
Na slobodu by sa mal dostať v auguste budúceho roka. Ruské médiá však už týždne špekulujú, či by sa na pripravovanej amnestii k decembrovému 20. výročiu ústavy nemohol okrem odsúdených punkeriek Pussy Riot, blogera Alexeja Navaľného či demonštrantov z Blatného námestia objaviť aj on. To sa im však zdá málo pravdepodobné.
Mnohí sú presvedčení, že Chodorkovskij je Putinova obeť, pretože nerešpektoval jeho nepísanú dohodu s oligarchami – nemiešať sa do politiky.
Za väzňa svedomia ho považuje Amnesty International a za „symbolický prípad obáv o Rusko“ ho považuje aj šéfka úniovej diplomacie Catherine Ashtonová.
„Odo dňa, keď ho zatkli, som hovoril, že kým bude Putin pri moci, zostane vo väzení,“ povedal dávnejšie SME ruský opozičný líder a šachový veľmajster Garri Kasparov. „Pretože mu Putin ukradol Jukos. Ak niekomu ukradnete miliardy, zničíte mu firmu a zoberiete desať rokov života, nechcete, aby šiel von.“
Chodorkovského syn Pavel hovorí, že jeho otec sa po plánovanom prepustení nechce venovať politike ani biznisu, ale rozvoju občianskej spoločnosti. Ak mu dovtedy nepripravia tretí proces.