Maďarská demokratická opozícia dokáže v budúcoročných parlamentných voľbách poraziť vládnuci Fidesz len spoločnými silami, zhodli sa všetci rečníci stredajšieho spoločného mítingu v Budapešti.
„Jednotu, jednotu,“ skandoval aj asi desaťtisícový dav väčšinou postarších voličov pred tribúnou.
Víťazstvo opozície vo voľbách na jar budúceho roku sa však nezdá príliš pravdepodobné. Podľa septembrového prieskumu agentúry Ipsos by Fidesz premiéra Viktora Orbána volilo päťdesiat percent rozhodnutých voličov.
Najmä lídri ministrán
Z demokratických opozičných strán majú zatiaľ postup do parlamentu istý len socialisti, ktorých by volilo asi 25 percent rozhodnutých.
Strana Együtt-PM expremiéra Gordona Bajnaia je presne na päťpercentnej hranici nutnej na postup do parlamentu a tretieho významnejšieho účastníka mítingu, Demokratickú koalíciu expremiéra Ferenca Gyurcsánya by volili len tri percentá.
Polovica rečníkov mítingu (bývalí politici vrátane známeho reformátora Lajosa Bokrosa) zastupovala vlastné ministrany bez akejkoľvek reálnej podpory. Skoro polovica voličov je však nerozhodnutých a tých práve chce opozícia presvedčiť.
Celý míting však vyznel veľmi rozpačito. Podpora opozičnej jednoty klesala u rečníkov v opačnej úmere k sile ich strany.
Najzdržanlivejšie sa k nej vyjadroval predseda socialistov Attila Mesterházy, ktorý s Bajnaiom v utorok podpísal dlho očakávanú dohodu o opozičnej spolupráci.
Obe strany sa dohodli na vypracovaní spoločného programu a na spoločných kandidátoch v jednomandátových väčšinových obvodoch.
Najrozhodnejšie naopak jednotu všetkých protiorbánovských síl požadoval Gyurcsány a šéfovia bezvýznamných straničiek. Niektorí boli zjavne urazení, že ich vynechali z dohody socialistov a Egyűtt 2014.
Katastrofálny stav
Gyurcsány na seba vôbec strhol najväčšiu pozornosť a jeho dobre organizovaní a odhodlaní prívrženci dokonca načas bránili Mesterházymu prehovoriť.
„Milujú ho, z opozičných lídrov je najväčší šoumen,“ komentoval Gyurcsánya a jeho voličov (najmä dôchodkyne) jeden maďarský novinár.
Okrem potreby rôzne chápanej jednoty sa rečníci zhodli len na vykreslení katastrofálneho stavu súčasného Maďarska, všeobecného zmaru, korupcie a strachu, ktoré krajine vládnu.
Mesterházy hovoril, že Orbán chce izolovať Maďarsko od sveta. Bajnai krajinu pod súčasnou vládou prirovnal k Titanicu smerujúcemu k ľadovcu a o poslednej šanci zmeniť kurz.
Jedna rečníčka premiéra prirovnala k niekdajšiemu rumunskému komunistickému diktátorovi. „Postaviť si v rodnej dedine štadión si naposledy dovolil Ceaucescu,“ tvrdila.
Maďarsko stojí proti presile, opakuje premiér
Orbán opozíciu stotožnil s komunistami, ktorí po páde režimu predali Maďarsko svetu.
BUDAPEŠŤ. Výročie maďarskej protikomunistickej revolúcie z roku 1956 si v stredu pripomenul aj premiér Viktor Orbán. Svojich prívržencov vyzval, aby sa zorganizovali a boli jednotní.
Opozíciu stotožnil s bývalými komunistami, ktorí po páde predchádzajúceho režimu predali krajinu medzinárodnému finančnému svetu a sú opäť pripravení to urobiť.
Svojich politických oponentov už tradične obvinil, že sú spolčení s cudzincami, Maďarsko si musí svoju nezávislosť ubrániť v boji s nesmiernou presilou.
Premiér poďakoval účastníkom ďalšieho takzvaného pochodu mieru na jeho podporu, že zabránili tomu, aby sa Maďarsko opäť stalo kolóniou. Prirovnal ich k hrdinom revolúcie z roku 1956, vďaka ktorým si Maďari mohli zachovať svoju hrdosť.
Na pochode na Orbánovu podporu sa zúčastnilo a jeho reč si vypočulo viac ako stotisíc ľudí. Pre pochod polícia obmedzila premávku vo veľkej časti Budapešti, obmedzená bola aj doprava na jednej z liniek metra. Účastníkov vládneho mítingu zvážali z celého Maďarska aj zo zahraničia.