Tí by prvýkrát po 24 rokoch mohli mať podiel na vláde.
PRAHA, BRATISLAVA. Staromestské námestie v Prahe bolo v pondelok večer plné. Podľa českých médií prišlo 20-tisíc ľudí.
Skupiny Lucie, Chinaski, Pražský výběr, moderátor Jan Kraus či matematik a miliardár Karel Janeček na pódiu štyri dni pred predčasnými voľbami vyzývali Čechov, aby šli voliť, ale aby nevolili komunistov či zemanovcov.
„Myslím si, že tá akcia vyšla, námestie bolo plné, ľudia neprišli len na koncert, ale prišli, aby podporili našu výzvu,“ povedal pre SME spevák a líder skupiny Lucie David Koller, ktorý koncert zvolal.
Akcia mala názov Nikagda nězabuděm/Ide sa voliť podľa pesničky Karla Kryla o okupácii Československa v auguste 1968.
„Nevidíme budúcnosť v oživovaní komunistických zombie ani v pohybe našej krajiny smerom ku Kremľu,“ píše sa vo výzve.
Koncerty proti politikom David Koller nehovorí do politiky prvý raz.
V roku 1999 podporil koncertom výzvu Děkujeme, odejděte určenú politikom ČSSD a ODS, ktorých pri moci držala tzv. opozičná zmluva. Pred desiatimi rokmi podporil akciu S komunisty se nemluví.
„Radosť mi to nerobí, ale robím to preto, že to naozaj nie je normálne, kam naša krajina smeruje. Mladí majú krátku pamäť a nevedia, čo tu komunisti robili, a nejde len o komunistov, ale aj o akože apolitického prezidenta či rusákov v iných stranách,“ hnevá sa 53-ročný spevák.
Komunisti (KSČM) sú jedinou z politických strán zastúpených v parlamente, ktorej v kampani rastú preferencie.
Koncom augusta mali jedenásť percent, teraz by im dalo hlas 14 percent Čechov, čo by znamenalo druhé alebo tretie miesto.
Očakávaný víťaz volieb sociálna demokracia (ČSSD) chce ako prvá porušiť ponovembrové tabu a spolupracovať s komunistami vo vláde.
„Je lepšie, keď sa politické kyvadlo pohne doľava, hoci aj za účasti komunistickej strany, než aby tu bol zase pravicový zlepenec,“ povedal pre Lidové noviny šéf strany Bohuslav Sobotka, ktorý chce po voľbách vytvoriť menšinovú vládu ČSSD s tichou podporou KSČM.
V Česku sa premnožili spasitelia, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Komunisti nie sú téma I tak sa o KSČM, ktorá sa nikdy nedištancovala od svojej minulosti, v predvolebnej kampani hovorí málo.
„Súboj sa odohráva hlavne medzi tradičnými politickými stranami a novými hnutiami ako ANO či Úsvit, proti komunistom sa nejde tak otvorene ako to bolo v minulých kampaniach,“ hovorí pre SME politológ Jiří Pehe.
Koncert na Staromestskom námestí nebol jedinou akciou umelcov proti komunistom.
V ten istý deň inštaloval známy výtvarník a kritik prezidenta Zemana David Černý na Vltave prostredník smerovaný na Pražský hrad.
„Už sa nechcem vrátiť do hnusného komunistického sajrajtu, ktorý som zažil asi 20 rokov svojho života,“ povedal Černý podľa webu www.cechy.ru, ktorý akcie zastrešuje.
V niekoľkých českých mestách sa tiež objavili figuríny obesencov s červenou slučkou, ktoré majú pripomenúť 250 ľudí popravených v bývalom Československu z politických dôvodov.
KSČM má najviac financií Českí komunisti bohatnú z členských príspevkov, závetov a z dedičstva po KSČ.
PRAHA, BRATISLAVA. V Česku majú najviac členov. Zo stotisíc ľudí, ktorí patria k nejakej politickej strane, až takmer 57-tisíc Čechov je členom komunistickej strany (KSČM).
Nielen preto sú komunisti najbohatšou stranou, ktorá minulý rok skončila ako jediná v pluse.
Prenajímači Po totalitnej KSČ zdedili podľa českých Hospodářskych novín viac ako 60 nehnuteľností, ktoré im vynesú ročne viac ako 20 miliónov českých korún (asi 798-tisíc eur).
„Máme veľkú budovu v Brne, ale v okresoch to žiadne veľké nehnuteľnosti nie sú. Niekde ich aj prenajímame, ale zase také veľké príjmy z toho nie sú,“ hovorí pre denník podpredseda strany Jiří Dolejš.
Zamestnávatelia Komunisti sú najväčším politickým zamestnávateľom. Platia si tajomníkov a predsedov okresných výborov, viac ako 150 odborných a politických pracovníkov.
Zamestnávajú aj 40 ľudí v spoločnosti Futura, ktorá vydáva komunistické Haló noviny. KSČM vlastní 83 percent akcií tejto spoločnosti.
Strana často získava peniaze aj v závetoch svojich členov. Najviac dala strane žena v roku 2005, keď jej odkázala 600-tisíc korún (23 900 eur). V roku 2011 ju prekonalo dedičstvo 700-tisíc korún (27 900 eur).