Zomierajú aj nevinní, ich následky navyše nesie len Pakistan.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME
WASHINGTON, BRATISLAVA. Osemročná Nabíla bola práve s babkou a so súrodencami v odľahlej časti Pakistanu pri hraniciach s Afganistanom.
„Vybuchlo to veľmi blízko nás, explózia ma vymrštila do vzduchu a potom ma pritlačila k zemi,“ spomína si na svoju skúsenosť s útokom amerického bezpilotného lietadla spred roka.
Nabíla bola po útoku zranená, jej babku strela roztrhala. Dievča spomína, ako sama zbierala kusy jej tela.
„Predtým som sa bezpilotných lietadiel nebála, ale teraz, keď mi lietajú nad hlavou, sa sama seba pýtam – budem ďalšia na rade?“ povedala výskumníkom z Amnesty International Nabíla, ktorá sa stala tvárou kampane.
Prebrať zodpovednosť
Amnesty spolu s Human Rights Watch pripravila správu o amerických útokoch v Pakistane a Jemene. Založila ju na osobných svedectvách a príbehoch nevinných obetí, ako napríklad Nabíly.
Ukazuje, že útoky nie sú vždy také, ako ich Američania opisujú. Tí hovoria, že cieľom sú len teroristi v Pakistane alebo v Jemene, ktorých sledujú aj mesiac, aby presne zistili ich identitu. Strely sú vraj natoľko účinné, že zanechávajú len minimum civilných obetí.
„Amnesty International má vážne obavy, že tieto útoky spĺňajú definíciu vojnového zločinu mimosúdnych popráv,“ napísala organizácia v správe.
Americkej vláde vyčíta, že podrobnosti o útokoch utajuje. Nehovorí o obetiach, často nezverejňuje ani ich mená.
„Namiesto skrývania pravdy musia Američania prebrať zodpovednosť,“ tvrdí Steven Hawkins z americkej pobočky Amnesty.
Aj organizácia priznáva, že získať svedectvá v odľahlých častiach Pakistanu a Jemenu nebolo ľahké. Mnohí miestni totiž nehovoria so západniarmi, lebo sa boja odplaty teroristov. Tiež ich môžu nútiť dávať falošné informácie.
Pakistanci sú proti
O deviatich prípadoch však Amnesty tvrdí, že sú podrobne preskúmané.
Okrem smrti Nabílinej babky napríklad zabitie 18 robotníkov, ktorí v Severnom Vazíristane, kde je miestny Taliban veľmi silný, čakali na večeru.
Svedkovia popierajú, že pracovali pre teroristov a aj keby to tak bolo, nebolo by to podľa Amnesty dôvodom na mimosúdnu popravu.
Bezpilotné útoky sú citlivou témou aj v Pakistane, kde sa väčšina ľudí stavia proti nim. Podporujú boj proti teroristom v odľahlých oblastiach, no v bezpilotných útokoch vidia najmä smrť nevinných civilistov.
„Ak aj zasiahnu teroristov, poškodí to krajinu. Vyvolajú totiž odplatu proti Pakistancom, kým Američania nemusia niesť následky,“ hovorí pre SME pakistanská novinárka Ramíza Nizámiová.
Správu Amnesty, ktorá postoj verejnosti podporuje, preto v Pakistane prijali s nadšením.
„Rozhodnutie, či to niečo zmení, však ostáva na Američanoch. Pakistan už dlho chce ukončiť program bezpilotných lietadiel,“ dodala.
Biely dom reagoval slovami, že akcie sú v súlade so všetkými príslušnými zákonmi.
Jay Carney povedal, že pred útokmi musí byť takmer isté, že nebudú civilné obete. Dodal, že iné metódy zásahov by mohli viesť k väčšiemu počtu civilných obetí.
Will I be next? US drone strikes in Pakistan