PRAHA. Na malom pódiu na Palackého námestí v Prahe je viac ľudí než v hlúčikoch pred ním. A to ich je na pódiu šesť, keď krstia knihu senátora a podnikateľa japonského pôvodu Tomia Okamuru.
Nie sú to neznáme tváre. Kmotrom knihy je populárny spevák Dalibor Janda, vedľa neho jeho dvorný textár Jan Krůta, program moderuje komik Václav Upír Krejčí.
„Tomio Okamura je môj veľký kamarát, s ktorým sa poznáme už roky a navzájom si pomáhame. Podporujem ho skôr ako človeka, vždy som bol apolytický a politika ma nikdy príliš nezaujímala. Ale Tomio je teraz bojovník za obyčajných ľudí,“ vysvetľuje neskôr Janda.
Boeing a strana
Program novej strany
Úsvit priamej demokracie
hnutie Úsvit priamej demokracie má heslo: Koniec bordelu a korupcie,
žiadajú referendum na zákony a odvolateľnosť politikov,
sľubujú zaviesť osobnú, hmotnú a trestnú zodpovednosť politikov
chcú zákon o preukazovaní majetku.
Neďaleko Jandu stojí syn zosnulého speváka Karla Černocha Marek. Ten robí na malom mítingu všetko.
Moderuje, spieva, fotí, krstí a sám za Hnutie priamej demokracie kandiduje. Na predvolebnom aute je napísané, že je pilotom Boeingu 737.
„Má teda všetko v hlave zrovnané a kandidovať môže,“ vysvetľuje neskôr Okamura a v pozadí znie známa pesnička Mimořádná linka Praha – Tokio.
Umelci prišli s Okamurom pokrstiť jeho knihu Umenie priamej demokracie – Kam ďalej, Česko? Keď ju Okamura začne podpisovať, ľudí na námestí pribudne.
Medzi prvými chce podpis Zdeňka Hlavníčková. Bývalá zamestnankyňa ministerstva vnútra je mesiac na dôchodku a nová strana ju veľmi oslovila.
„Ja som vlastne volila len raz, hneď po revolúcii, keď som bola členkou Občianskeho fóra. Odvtedy som voliť nebola, ale teraz dám hlas Okamurovi, verím mu, že prinesie zmenu,“ hovorí Hlavníčková, ktorá prišla na míting z obce Lužce, asi 25 kilometrov od Prahy.
Nedá mu len svoj hlas. „V dedine som už presvedčila polovicu ľudí, aby volili Úsvit,“ hovorí pyšne o malej obci, ktorá má podľa oficiálnych čísel 120 obyvateľov.
Úsvit priamej demokracie je jednou z nových politických strán, ktorá by sa mohla dostať do parlamentu po predčasných voľbách tento piatok a sobotu.
V prieskumoch sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti, podľa posledného má šesť percent.
Stále ťahajú nové strany
Až 34 percent Čechov ide k voľbám práve preto, aby dalo hlas novým stranám. Neodradil ich ani príbeh Vecí verejných, ktoré ako nováčik v politike zažiarili vo voľbách v roku 2010, keď získali takmer 11 percent.
Za tri roky sa rozpadli a líder Vít Bárta skončil na súde za korupciu, neskôr ho oslobodili, keďže sa skutok stal na pôde parlamentu.
Veci verejné šli do politiky podobne, ako ide teraz Úsvit priamej demokracie či hnutie ANO miliardára Andreja Babiša. Ich líder bol úspešný podnikateľ, ľudia preto dúfali, že v politike nebude kradnúť.
Strana sľubovala boj proti politickým stranám a korupcii. Namiesto toho vyvolali Veci verejné väčšinu koaličných hádok vo vláde Petra Nečasa a snažili sa prepojiť svoje podnikanie s politikou.
Nič z toho Čechov neodradilo. Vít Bárta dnes dokonca kandiduje za Úsvit a v knihe, ktorú Okamura voličom podpísal, sú aj jeho úvahy o budúcnosti Česka.
„ÁNO, to ma trochu vystrašilo, že je tam aj Bárta, ale pán Černoch mi sľúbil, že už nebude robiť problémy,“ vysvetľuje Zdeňka Hlavníčková.
Okamura pripúšťa, že si s novým hnutím ANO konkurujú. „Z hľadiska voliča je Babiš naším konkurentom, sme jediné dve strany, ktoré z tých nových strán majú reálnu šancu dostať sa do parlamentu. Z hľadiska programu to však náš konkurent nie je, ich program ani nepoznám,“ hovorí Okamura.
Programu hnutia Úsvit priamej demokracie sa konkurovať nedá. Chcú v Česku zaviesť Švajčiarsko a mnohé z ich nápadov označujú politológovia za radikálne. Nie je vždy jasné, ako by vyzerali v praxi a či by nespôsobili chaos.
„Chceme odvolateľnosť politikov vrátane prezidenta, chceme uzákoniť hmotnú trestnú zodpovednosť politikov, sudcov, štátnych zástupcov a exekutívu, a chceme majetkové priznanie pre občanov s majetkom od 20 miliónov korún, pre politikov všetkých a spätne. Kto to neurobí, zaplatí 100-percentnú daň alebo mu zabavíme majetok,“ vysvetľuje vášnivo Okamura.
Okamura je len dôkazom toho, že voliči sú zúfalí, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Novinári klamú
Hnutie chce zaviesť v Česku priamu demokraciu, jeho líder veľký demokrat nie je.
Ak sa o ňom objaví kritický článok, zverejní na svojom Facebooku email na novinára, do ktorého sa potom pustí 73-tisíc Okamurových fanúšikov.
„Len chcem, aby médiá neprekrucovali pravdu. Veď im zvyšujem čítanosť,“ vysvetľuje.
Líder hnutia, ktorý je rok senátorom, verí, že novú stranu do parlamentu dostane.
Podľa agentúry STEM je najpopulárnejší medzi lídrami kandidujúcich strán. Pozitívne ho hodnotí 49 percent Čechov, negatívne však 48 percent.