Príbuzní obetí žiadali preveriť ruské vyšetrovanie masakry. Európsky súd tvrdí, že na to nie je kompetentný.
ŠTRASBURG. Európsky súd pre ľudské práva v pondelok rozhodol, že nie je kompetentný posúdiť, či bolo vyšetrovanie katynskej masakry Ruskom nedostatočné.
Oznámila to agentúra Reuters.
Súčasne však v rozhodnutí, ktoré iniciovali pätnásti príbuzní obetí, kritizoval Rusko za to, že sťažovateľom právoplatne nezdôvodnilo svoje odmietnutie sprístupniť im dôkazy a text svojho rozhodnutia z roku 2004 o náhlom zastavení vyšetrovania masakry.
Argumentujú konvenciou o právach
"Konkrétne, súd nie je presvedčený, že verejné a transparentné vyšetrovanie zločinov predchádzajúceho totalitného režimu mohlo ohroziť záujmy národnej bezpečnosti súčasného demokratického Ruska," citovala z rozhodnutia súdu agentúra DPA.
"Flagrantné, pokračujúce a bezohľadné nerešpektovanie obáv a úzkostí sťažovateľov je porušením Európskej konvencie o ľudských právach zakazujúcej neľudské správanie sa," dodal európsky súd so sídlom v Štrasburgu.
Súd však napriek tomu rozhodol, že tento prípad nespadá do jeho jurisdikcie, pretože ku katynskej masakre došlo pred schválením Európskej konvencie o ľudských právach v roku 1950 a 59 rokov predtým, ako Rusko v roku 1998 túto konvenciu schválilo.
"Môžem iba povedať, že sme pomerne sklamaní týmto rozhodnutím," reagoval námestník poľského ministra zahraničných vecí Artur Nowak-Far.
"Rozhodnutie súdu neberie v úvahu všetky argumenty poľskej strany, ktoré tu majú veľké morálne a historické právo," citovala ho agentúra Reuters.
Masakra škodí vzťahom Poľska a Ruska
Odhadom 22-tisíc poľských dôstojníkov armády a intelektuálov, elitu národa, popravila v roku 1940 v Katyni, v západnom Rusku, sovietska tajná polícia a ich telá pochovala v masových hroboch.
Sovietsky zväz obviňoval z masakry v Katyni po desaťročia nacistické Nemecko a až v apríli 1990 priznal, že zodpovedné boli jeho sily.
Nikdy však neidentifikoval konkrétnych vinníkov a vyšetrovanie, ktoré viedla vojenská prokuratúra od roku 1990, v roku 2004 zastavila a časť dôkazov označila za prísne tajné.
Katynská masakra vrhá po dlhé roky tieň na vzájomné vzťahy Poľska a Ruska a Varšava bola osobitne sklamaná, že Moskva nie je ochotná odovzdať jej dokumenty týkajúce sa masakry na ďalšiu analýzu.
Nacistické Nemecko vtrhlo v roku 1939 do Poľska zo západu a sovietske sily okupovali východnú časť krajiny. V dôsledku toho padli tisíce poľských dôstojníkov do sovietskych rúk a boli uväznení v zajateckých táboroch na území Sovietskeho zväzu.
Dňa 13. apríla 1943 Nemci povedali, že v Katynskom lese pri Smolensku objavili masové hroby poľských dôstojníkov.