SME

Prečo Putin prehráva boj o Ukrajinu a ohrozuje svoj sen

Kremľu sa nevyplatil konfrontačný tón voči krajinám východnej Európy, ktoré sa vidia v Únii.

Kremľu sa nevyplatil konfrontačný tón voči krajinám východnej Európy, ktoré sa vidia v EÚ.Kremľu sa nevyplatil konfrontačný tón voči krajinám východnej Európy, ktoré sa vidia v EÚ. (Zdroj: SITA/AP)

Bez Ukrajiny nemôže Putinov projekt Eurázijskej únie fungovať, zhodujú sa ruskí analytici. Aj preto je približovanie sa Kyjeva k Bruselu pre Rusko zlou správou.

MOSKVA, BRATISLAVA. Ruský prezident Vladimir Putin je zvyknutý vyhrávať. O mesiac si však veľmi pravdepodobne bude môcť pripísať jednu z najväčších prehier vo svojej kariére.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajina sa chystá na summite vo Vilniuse podpísať asociačnú dohodu, ktorej súčasťou sú politické reformy a postupné približovanie sa k európskemu voľnému trhu.

Zbližovanie sa 45-­miliónovej krajiny s Európou môže vážne ohroziť Putinov sen o vybudovaní Eurázijskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt, ktorý je odpoveďou ruského prezidenta na rozširujúcu sa Európsku úniu aj náhradou za Sovietsky zväz, ktorého rozpad považuje Putin za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia.

Obrovská strata

Mladý ruský politológ Andrej Deviatkov žije v sibírskom meste Ťumeň, ale aj 1700 kilometrov od Moskvy vidí, že v Kremli budú musieť prehodnotiť svoju politiku voči východeurópskym krajinám, ktoré dodnes považujú za svoju sféru vplyvu.

„Áno, pre ruské národné záujmy to bude obrovská prehra, ak Ukrajina či Moldavsko a Gruzínsko začnú v strednodobej perspektíve preberať štandardy a právny systém Európskej únie a zároveň sa pripoja k jeho ekonomickému bloku. Jasne tak dajú najavo svoju geopolitickú voľbu v prospech Európskej únie,“ rozpráva Deviatkov a dodáva, že spomínané tri postsovietske krajiny sa tak stanú „insajdermi“ na mentálnej mape Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Kliknutím obrázok zväčšíte

Koniec Putinovho sna?

Zároveň to tiež „zruinuje Putinov sen“ o Eurázijskej únii, ktorého súčasťou je colná únia zatiaľ len troch štátov – Ruska, Bieloruska a Kazachstanu.

„Rastúca pripravenosť Ukrajiny otočiť sa smerom k Európe napriek obrovským stratám, ktoré jej z toho hrozia, je pre Putina skutočnou katastrofou,“ myslí si kremlinologička Lilia Ševcova.

„Putinova Eurázijská únia jednoducho nemôže byť serióznym blokom bez druhého najväčšieho slovanského štátu a bez únie sa zase nemôže obnoviť personalizovaný systém moci, ktorý potrebuje satelitné štáty,“ napísala analytička Carnegieho inštitútu vo svojej nedávnej eseji.

Vyhrážanie nefunguje

Azda najväčšou chybou Moskvy posledných mesiacov bol konfrontačný tón a obchodná vojna vedená voči krajinám, ktoré sa v rámci východoeurópskeho partnerstva rozhodli priblížiť k Únii.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajine zakázala vývoz čokolády, Moldavcom a Gruzíncom opäť raz víno. Z vydierania začal Moskvu obviňovať aj umiernený ukrajinský premiér narodený v Rusku Mykola Azarov.

„Na sto percent sme európska krajina. Historicky aj geograficky. Vyše 60 percent Ukrajincov si želá integráciu s Úniou, žiť s európskym životným štandardom a pravidlami,“ povedal v lete SME najpopulárnejší ukrajinský politik Vitalij Kličko. A jeho slovník začali preberať aj politici, ktorí mali ešte donedávna nálepku proruskí.

Podľa politológa Deviatkova, ktorý prednáša na Ťumenskej štátnej univerzite, Moskva urobila málo, aby si Ukrajinu či Moldavsko k sebe pripútala.

„Prístup v štýle obchodných sankcií, tvrdej rétoriky a sladkých prísľubov nezastavil ich približovanie s Úniou a len ukazuje, ako je Moskva frustrovaná a nevie, čo robiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Putin partnerstvo predstiera len vtedy, keď narazí na niekoho rovnako silného, myslí si Peter Morvay

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Moskva ešte môže vyhrať

Znamená to, že Rusko stratilo Ukrajinu a ďalšie svoje bývalé satelity?

„Je to len začiatok dlhej cesty, žiadny míľnik,“ hovorí analytik slovenského think­tanku CEPI Balázs Jarabík, ktorý žije vo Vilniuse, kde sa proces zbližovania Únie s východnými partnermi symbolicky rozbehne.

Pripravované prepustenie odsúdenej ukrajinskej expremiérky Julie Tymošenkovej na liečenie do Nemecka, ktoré je podmienkou na podpísanie zmluvy s Ukrajinou, len ukazuje na neštandardný právny systém v krajine, kde o osudoch rozhoduje jeden človek.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednej strane bude musieť Ukrajina implementovať svoje záväzky, na druhej štáty EÚ podporovať asociačný proces a pomoc krajine so zadlženým rozpočtom a vysokými cenami ruského plynu, čo nie je samozrejmosť.

Neúspech z Vilniusu môže byť podľa Deviatkova paradoxne poučením pre Moskvu, aby znormalizovala zahraničnú politiku voči týmto krajinám a prestala ich vnímať ako súčasť svojho „neoimperiálneho projektu“.

Ani analytik Jarábik si nemyslí, že po Vilniuse urobí Moskva ešte brutálnejšie kroky, ako napríklad vypnutie plynu v zime. „Teraz jej je dobrá každá hotovosť a nezabúdajme, že Ukrajina je jej najväčším spotrebiteľoms najvyššími cenami.“

Lukašenko by rád z ruskej únie vycúval

Putin a Lukašenko sa nemajú radi a netúžia po politickej integrácii ani spoločnej mene.

SkryťVypnúť reklamu

MINSK, BRATISLAVA. Nemajú sa radi, ale aspoň si nikdy navzájom nevyčítali porušovanie ľudských práv vo svojich krajinách. Tak sa dá opísať vzťah bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho ruského kolegu Vladimira Putina.

Bieloruská ekonomika je závislá od dotovaného dovozu ruských energetických surovín, čo sa prejavilo aj tým, že iba Minsk a Kazachstan sa zatiaľ pridali k ruskej colnej únii. Tá však nefunguje, ako si Putin predstavuje.

Ani Minsk, ani Astana netúžia po bližšej politickej integrácii ani po spoločnej mene.

„Lukašenko povedal, že zostanú v colnej únii, iba keď z toho budú mať úžitok. A to naznačuje, že to tak asi nie je,“ rozpráva Olga Stužinská, šéfka bruselského Úradu pre demokratické Bielorusko. „Je to povzbudenie pre dialóg medzi Minskom a Európou.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhrážky na nás nefungujú

Ruské embargo na naše produkty škodí viac jeho diplomacii a občanom než nám, hovorí šéfka moldavskej diplomacie NATALIA GHERMAN.

Opäť nemôžete vyvážať víno do Ruska. Súvisí ten tlak s blížiacim sa summitom vo Vilniuse?

„Prvýkrát sa nám to už stalo v roku 2006 a v tom čase to bolo ešte ťažšie pre našich vinárov, pretože sme boli závislejší od ruského trhu, ako sme teraz. Prvé embargo nám dalo dobrú lekciu, že treba diverzifikovať trhy a musíme robiť lepší marketing. Teraz predstavuje pre nás Rusko iba 15 percent odbytu. Po rýchlom rozhodnutí Únie, že berie všetky naše vína na trh, sa cítime bezpečnejšie a ďakujeme za solidaritu.“

Čo si myslíte o „ruskom potravinovom patriotizme“, pocítili ho teraz aj Gruzínci či Ukrajinci.

SkryťVypnúť reklamu

„V prvom rade sa oberajú o dobré produkty, ktoré sú tradičné na ich trhoch a spotrebitelia sú na ne zvyknutí. Má to aj politické a spoločenské konzekvencie. Pretože ak cítite, že vás nechcú a správajú sa k vám neférovo, tak sa preorientujete na iný smer. Trpkosť v spoločnosti navyše pretrvá, pretože ľudia vidia, že to nie je o kvalite produktov, ale ide o čisto politické sankcie. Tie nikdy neboli dobrým vplyvovým mechanizmom .“

Stupňuje Moskva svoj tlak na vás?

„Rusko v našej časti sveta ponúka alternatívu – colný trh a takzvanú eurázijskú úniu, ktorá ešte ani neexistuje. Každý má pravo vybrať si slobodne, kam chce patriť. Eurointegráciu považujeme za najlepší a najefektívnejší spôsob, ako sa posunúť ďalej.“

Je dôležité, že Ukrajina zrejme podpíše Asociačnú dohodu s Úniou?

SkryťVypnúť reklamu

„Veľmi. Dúfame, že ich podpis zmení celú dynamiku v regióne. Mať veľkého suseda a spojenca v procese európskej integrácie nám dáva pocit väčšieho komfortu a viac motivácie presadzovať reformy.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 333
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 488
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 5 009
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 963
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 877
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 739
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 640
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Trump uviedol, že členovia gangu majú byť napojení na vládu.


TASR
Ilustračné foto

Obmedzenie sa má týkať Pakistanu, Nigérie či Srílanky.


TASR 1
Spojené štáty bombardovali Jemen opakovane.

Jemenskí povstalci vraj sľúbili neútočiť na lodnú dopravu.


ČTK 3
Premiér Robert Fico.

Diskutovať majú o bilaterálnych otázkach.


TASR 91

Sportnet

Slovenská cyklistka Nora Jenčušová (v strede).

Femke Gerritseová je novou líderkou La Vuelta Femenina 2025.


Filip Mielke (Podbrezová) a Róbert Mak (Slovan) počas zápasu 3. kola nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul ŠK Slovan Bratislava - FK Železiarne Podbrezová.

Koľko si v priemere zarobí hráč Podbrezovej?


Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

V druhom kole vyzve svoju premožiteľku z minulého roku.


Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh.

Otáznikov tam je niekoľko, takže uvidíme, dodal tréner Slovenska.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu