HAAG. Holandsko zvažuje podľa informácií tamojších médií vyslanie stoviek vojakov do afrického štátu Mali, kde by posilnili mierovú misiu OSN.
Podľa denníka De Volkskrant, ktorý sa odvoláva na nemenované diplomatické a armádne zdroje, by malo ísť okolo 400 vojakov, ako aj posádky štyroch bojových vrtuľníkov a stočlenný podporný tím.
Do úvahy pripadá aj vyslanie 70-člennej prieskumnej jednotky alebo špecialistov pre výcvik.
Vládny kabinet krajiny tulipánov by vo veci mal rozhodnúť v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov.
Niekdajší holandský politik Bert Koenders, v súčasnosti osobitý vyslanec OSN pre Mali, sa iba v stredu na pôde Bezpečnostnej rady OSN nechal počuť, že modré prilby v africkom štáte potrebujú posily po stiahnutí francúzskych ozbrojených síl.
Na sklonku júla mali mierotvorcovia OSN v Mali iba o čosi viac ako 6-tisíc príslušníkov, aj keď by sila tamojšieho kontinentu mala dlhodobo dosiahnuť silu viac ako 12.500 mužov.
Francúzsko má v krajine ešte 3200 príslušníkov ozbrojených síl, do konca roka však zredukuje ich počet na tisícovku.
Od konca júla stiahli časť svojich kontingentov z Mali aj Čad a Nigéria.