Londýn 16. októbra (TASR) -Krízu krehkej severoírskej regionálnej vlády, ktorú spôsobila údajná špionáž členov republikánskej strany Sinn Féin pre Írsku republikánsku armádu (IRA) analyzuje vo svojom najnovšom vydaní britský týždenník Spectator.
Sinn Féin je menšinové zoskupenie oddané pretvárke, konšpirácii a infiltrácii podľa princípov, ktoré ako prvý stanovil V.I. Lenin. A navyše si vytýčilo nedosiahnuteľný cieľ - zjednotenie Írska, bez ohľadu na to, či to Írsko chce, alebo nechce, píše Spectator.
Fakt, že Sinn Féin disponuje zoznamom väzňov, ktorí si odpykávajú trest v severoírskych väzniciach, je mrazivé znamenie ich pravdepodobných úmyslov. Tak začínajú etnické čistky, pokračuje týždenník.
Nemenej kritický postoj zaujal časopis k úlohe britského premiéra Tonyho Blaira v severoírskej vládne kríze: "Tony Blair je na rokovania so Sinn Féin morálne a intelektuálne vybavený asi ako králik na boj s hyenou. Samozrejme, že nebude prvým súčasným politikom, ktorý stroskotal na írskej otázke. Má pred sebou provinciu, kde väčšina obyvateľov chce zostať súčasťou Británie, ale podstatná menšina nechce a menšia menšina je pripravená uchýliť sa aj k násiliu."
Situácia po vlaňajších útokoch na USA si podľa Spectatoru vyžaduje neústupný a odhodlaný postup proti Sinn Féin.
Blair má teraz príležitosť žiadať od Sinn Féin, aby ukázala, že sa chce správať ako normálna strana. To znamená úplne, jednoznačné a bezpodmienečné odmietnutie terorizmu v kombinácii s reálnym zložením zbraní IRA. Čokoľvek menšieho by malo znamenať jej vylúčenie z budúcej vlády v regióne.
Sinn Féin možno však dá prednosť bombovým útokom, no tak by sa aspoň odhalila fraška, v ktorej sa snaží vystupovať ako normálna strana.
"Dokáže sa Tony Blair postaviť takejto výzve? Nedávno povedal, že už nemá potrebu všetkým sa páčiť, a že dokáže byť pre isté kruhy nepopulárny. Ak je to naozaj tak, mal by nájsť riešenie, ako konfrontovať Sinn Féin, a nie sa s ňou bratríčkovať," radí Spectator britskému premiérovi.