Spojené štáty na budúci rok predbehnú Rusko ako druhý najväčší producent ropy. Vďačia za to najmä ťažbe z bridlíc. Otázne je, ako dlho im to vydrží.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Presne pred štyridsiatimi rokmi zažili Spojené štáty šok. Arabskí členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) im vyhlásili ropné embargo.
Hoci embargo zavedené pre americkú podporu Izraela v jomkipurskej vojne po roku zrušili, Washington si uvedomil, aký je preň kľúčový tento región.
Predbehnú Rusov
Spojené štáty a ropa
18,55 milióna barelov denne Amerika spotrebuje.
11,1 milióna celkovo ropy vyťaží za deň.
4 milióny barelov denne dovážajú USA z krajín OPEC.
Zdroj: Americký Energetický informačný úrad
Počas nasledujúcich štyroch desaťročí sa americká zahraničná politika na Blízkom východe často robila s ohľadom na to, ako to ovplyvní ceny ropy. V posledných rokoch sa to však mení.
Niežeby Američania už nemuseli dovážať ropu. Podľa Scientific American v roku 1973 bol čistý dovoz 30 percent, v roku 2005 až 60 percent spotreby.
Súčasný trend je pre nich pozitívny, americký import klesol na 45 percent ich spotreby.
A dovoz z krajín OPEC padol o štvrtinu (momentálne tvorí asi pätinu americkej spotreby). Môže za to prekvapujúco rýchly nárast ťažby ropy v Spojených štátoch.
Minulý týždeň vyšla správa Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá odhaduje, že Američania na budúci rok predbehnú v produkcii ropy Rusko (prvá zostane Saudská Arábia).
Tento týždeň sa zasa pridala americká konzultačná skupina PIRA, ktorá tvrdí, že v celkovej produkcii ropy, kvapalín zemného plynu (nie zemný plyn) aj biopalív už tento rok budú Američania najsilnejšou krajinou na svete. Ako sa to za štyridsať rokov od embarga Američanom podarilo?
Spália pätinu ropy
Američania už v minulosti ťažili najviac ropy na svete. Na začiatku druhej svetovej vojny podľa Time zásobovala krajina 63 percent celosvetovej spotreby.
Ako však po vojne rástla americká spotreba a vysychali tradičné zdroje, stali sa Američania čoraz závislejšími od dovozu. Najmä z Blízkeho východu.
Cena ropy však pred niekoľkými rokmi stúpla natoľko, že sa začalo ťažiť aj v oblastiach, kde to predtým bolo nerentabilné.
Najmä v Texase a Severnej Dakote začali využívať zásoby ropy v bridliciach. Od roku 2008 sa ťažba ropy v Amerike zdvojnásobila.
Stále to nepokrýva dopyt v Spojených štátoch (Amerika spáli pätinu vyťaženej ropy na celom svete), no Spojené štáty sa už tak ako kedysi nemusia báť toho, čo sa deje na Blízkom východe.
Ropný boom
V súčasnosti podľa PIRA zažívajú Spojené štáty najväčší ropný boom na planéte od roku 1970, keď rástla Saudská Arábia.
Veľmi dobre sa však darí aj arabským krajinám. Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar dosiahli dohromady podľa Financial Times v každom z posledných troch mesiacov rekordné výsledky.
Viacerí sa však pýtajú, či americký boom je skutočná revolúcia, alebo iba bublina, ktorá po pár rokoch spľaskne. Vrty bridlicovej ropy sa totiž rýchlejšie vyťažia. Podľa niektorých odhadov po prvom roku produkcia klesne o 60 až 70 percent.
Momentálne sa v Amerike ťaží ropa z väčšieho množstva vrtov ako pri klasickej ťažbe. Podľa geológa Davida Hughesa v roku 2012 sa v 25-tisíc vrtoch vyťažilo toľko ropy ako v roku 2000 v päťtisíc vrtoch.
Tomu, že americká revolúcia je len krátkodobá, verí aj samotný OPEC. Jeho generálny tajomník Abdalla Salem el-Badri podľa Businessweek začiatkom októbra povedal, že Američanom „dochádzajú dobré miesta“ a ich produkcia z bridlíc dosiahne strop v roku 2018.