Do roku 2020 bude čínska armáda taká silná, že Taiwan jeho spojenci sa proti nej neubránia. Tvrdí to taiwanská armáda.
TCHAJ-PEJ, BRATISLAVA. Hoci majú k sebe čoraz bližšie, napätie medzi Taiwanom a pevninskou Čínou sa môže kedykoľvek stať ohniskom konfliktu dvoch jadrových veľmocí. Taiwan môže byť v ohrození už v roku 2020.
Ak bude dovtedy pokračovať modernizácia čínskej armády, Taiwanu už nepomôže, že Američania ručia za jeho ochranu.
Peking bude vedieť ostrov izolovať, americké lietadlové lode zneškodniť a vylodiť sa na ostrove, píše sa v správe, ktorú začiatkom októbra vydalo taiwanské ministerstvo obrany.
Namierené rakety
Taiwan
Žijú na ňom Číňania, aj štát sa oficiálne volá Čínska republika. Takmer nikto ju neuznáva, ani Slovensko.
Ostrov patril Číne, od roku 1895 ho okupovali Japonci.
Čínski nacionalisti sem ušli v roku 1949.
Ministerstvo v ňom okrem iného tvrdí, že Peking má už teraz pri pobreží Taiwanskej úžiny pripravených 1400 striel namierených na ostrov.
Taiwan by sa sám neubránil. Proti najväčšej armáde sveta, ktorá má takmer 2,3 milióna vojakov v aktívnej službe, stojí len 215-tisíc taiwanských vojakov.
Tchaj-pej sa tak spolieha najmä na pomoc Američanov, ktorí ako jediní dodávajú Taiwanu zbrane, aj keď ho ako štát neuznávajú.
Hovorca ministerstva obrany David Lo tvrdí, že Číne by v súčasnosti robilo problém najmä vylodenie na ostrove.
Taiwan sa podľa neho môže spoliehať najmä na to, že čínska vláda útok nespustí, lebo sa jej bude zdať príliš nákladný a s neistým výsledkom.
„Taiwan sa nemôže a nebude púšťať do zbrojných pretekov s Čínou, ale veríme si, že sa nám podarí nepriateľa odplašiť psychologickými postupmi,“ cituje ho Wall Street Journal.
„Správa má Taiwanu a zvyšku sveta pripomenúť, že Čína sa stále nevzdala možnosti použiť proti Taiwanu vojenskú silu,“ povedal pre Bloomberg Wong Ming-hsien, odborník na čínsko-taiwanské vzťahy.
Svet uznáva len Peking
Taiwan sa od Číny oddelil po občianskej vojne v roku 1949, ked nacionalisti prehrali s komunistami a stiahli sa na ostrov.
Aj keď spočiatku sa pod vedením Čankajšeka pripravovali, že opäť ovládnu Peking, postupne sa obe krajiny od seba tak vzdialili, že teraz už fungujú ako de facto dva nezávislé štáty.
Väčšina krajín sveta pritom uznáva len čínsku vládu v Pekingu.
Jej lídri naďalej tvrdia, že Taiwan je súčasťou jednotnej Číny, považuje ho za svoju provinciu a ostrovu sa vyhráža, že zasiahne vojensky, ak by vyhlásil nezávislosť.
Tchaj-pej preto o nezávislosti veľmi nehovorí a sústreďuje sa najmä na ekonomické otázky spolupráce s pevninou – na investície či turizmus. Na Taiwan príde ročne asi 2,6 milióna čínskych turistov.
„Kým má Čína dôveru, že Taiwan nevyhlási nezávislosť a že ekonomicky sa k nej ostrov stále približuje, môže byť v otázke nezávislosti veľmi trpezlivá. A tým myslím aj niekoľko desaťročí,“ cituje americká verejnoprávna PBS Davida Lamptona, odborníka na Čínu z Univerzity Johnsa Hopkinsa.