JERUZALEM. Turecko zámerne prezradilo krytie izraelskej spravodajskej siete, ktorá začiatkom roka 2012 pracovala v Iráne, čím zasadilo citeľný úder úsiliu Izraela o získavanie spravodajských informácií v Iráne, uvádza sa v správe, ktorú dnes zverejnil denník Washington Post (WP).
Turecko ani Izrael správu bezprostredne nekomentovali, avšak izraelskí ministri obvinili tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, že v uplynulých rokoch zaujíma protiizraelské postoje, aby posilnil pozíciu svojej krajiny v moslimskom svete, napísala agentúra Reuters.
Dobré vzťahy sa zmenili
Kedysi pevné turecko-izraelské vzťahy dostali trhlinu v roku 2010, keď izraelské špeciálne jednotky zabili deväť tureckých aktivistov, ktorí sa pokúšali prelomiť dlhodobú izraelskú námornú blokádu Pásma Gazy.
Podľa dopisovateľa Washington Post Davida Ignatiusa Izrael kedysi zrejme riadil časť svojich spravodajských aktivít v Iráne z Turecka, čím poskytol tureckým tajným službám možnosť monitorovať pohyb svojich agentov.
Washington Post sa odvoláva na amerických predstaviteľov, ktorí uviedli, že Izrael bol presvedčený, že Turci sa po dlhých rokoch spolupráce proti židovskému štátu nikdy neobrátia.
Turecký premiér Erdogan však začiatkom roku 2012 prezradil Teheránu identitu desiatich Iráncov, ktorí prišli do Turecka, aby sa tam stretli s izraelskými špiónmi.
Irán v apríli 2012 vyhlásil, že rozbil veľkú izraelskú špionážnu sieť a zatkol 15 podozrivých osôb. V tom čase však nebolo jasné, či mal incident nejakú súvislosť s únikom informácií z Turecka.
Irán dlhodobo obviňuje Izrael z vyvíjania špionážnych aktivít v islamskej republike, ako aj zo zabitia niekoľkých iránskych jadrových vedcov. K vražde posledného z nich došlo v januári 2012. Izrael a Západ obviňujú Irán, že sa pokúša vyvíjať jadrové zbrane, čo Teherán popiera.
Izrael mlčí
Námestník ministra zahraničných vecí Izraela Zeev Elkin správu Washington Post odmietol komentovať, pripustil však, že vzťahy jeho krajiny s Tureckom sú "veľmi zložité".
"Turci urobili strategické rozhodnutie... usilovať sa o vedúce postavenie v oblasti Blízkeho východu, a rozhodli sa pre pohodlnú protiizraelskú kartu, aby si svoju pozíciu vybudovali," uviedol Elkin.
K správe Washington Post sa odmietol vyjadriť aj izraelský minister energetiky Silvan Šalom, avšak po revolučnej vlne, ktorá v roku 2011 zaplavila arabský svet, pre izraelský rozhlas povedal, že predseda tureckej vlády Erdogan sa snaží "legitimizovať svoje postavenie nespochybniteľného vodcu novej revolúcie".
Spojené štáty sa v marci snažili sprostredkovať zmierenie medzi svojimi dvoma spojencami Izraelom a Tureckom a presvedčili izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby sa za marcový zásah špeciálnych jednotiek ospravedlnil. Izraelský predstavitelia však uviedli, že následné pokusy o zmierenie vo forme dohody o odškodnom pre príbuzných obetí úplne zlyhali.
"Od marca sa nám nepodarilo nič iné, len dokázať Američanom, že Erdogan nemá ani najmenší záujem o zmierenie," povedal izraelský diplomat, ktorý si vzhľadom na chúlostivú povahu celého problému neželal byť menovaný.
Takmer bezprostredne po krvavom incidente pri brehoch Pásma Gazy vtedajší izraelský minister obrany Ehud Barak vyslovil obavy, že Turecko prezradí izraelské spravodajské informácie Iránu.
"Máme pomerne veľa tajných informácií (s ktorými sme sa zverili Turecku) a predstava, že by sa v priebehu nasledujúcich mesiacov mohli dostať do rúk Iráncov... je pomerne znepokojujúca," povedal Barak pre izraelský armádny rozhlas v auguste 2010.