Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
WASHINGTON, BRATISLAVA. Bankrot Spojených štátov sa nekoná. Vo štvrtok by sa opäť mali otvoriť národné parky a federálni zamestnanci sa môžu vrátiť do práce.
Americkí senátori v stredu napoludnie ich času dohodli plán, ktorý zdvihne dlhový strop a po vyše dvoch týždňoch opäť naplno sfunkční federálnu vládu.
Stalo sa tak len niekoľko hodín pred deadlinom - vo štvrtok mali americkej vláde dôjsť peniaze.
Dohodu oznámili senátori. Neskôr ju schválili v Senáte (pomerom hlasov 81 ku 18) a aj v snemovni (285 ku 144). Prezident Barack Obama zvýšenie dlhového stropu podpísal v noci miestneho času.
Do nového roka
Odstávka
Trvala skoro dva týždne.
Republikáni a demokrati sa na jej konci dohodli deň pred dlhovým stropom 16,7 bilióna dolárov.
Oddialili ho do 7. februára.
Pokoj majú Američania iba do nového roku. Dohoda predĺži financovanie federálnej vlády do 15. januára.
Nový dlhový strop dosiahne krajina 7. februára. Potom ho budú musieť politici opäť zvýšiť.
Republikáni aj demokrati sa však dohodli, že budú rokovať o daniach a krátení výdavkov, ktoré by zlepšili americké hospodárenie. Výsledky majú mať do polovice decembra.
Zvýšenie dlhového stropu aj financovanie vlády zablokovali republikáni, ktorí to podmieňovali tým, že sa zastaví financovanie zdravotníckej reformy Baracka Obamu.
Tento zákon pritom podpísal prezident už pred tri a pol rokom.
Omrvinky
Ako napísali New York Times, republikáni nedosiahli prakticky žiadne ústupky, iba miernu úpravu v Obamacare. Márnosť svojej snahy si pre denník uvedomovali aj samotní členovia strany.
„Pozbierali sme omrvinky a celé jedlo sme nechali na stole. Boli to zlé dva týždne pre Republikánsku stranu,“ povedal pre denník Lindsey Graham.
„Tento balíček je vtip vzhľadom na to, čo sme mohli dosiahnuť, keby sme mali rozumnejší postoj,“ dodal podľa Washington Post.
Vyhrotenie situácie presadili najmä členovia konzervatívneho hnutia Tea party. Demokrati hovoria o najabsurdnejšom a najsmiešnejšom politickom správaní v najvyššej politike za dlhé roky.
Riešenie na poslednú chvíľu
Biely dom vyjadril nádej, že nabudúce sa problém nebude riešiť v hodine dvanástej. "Musíme si odvyknúť od vlády krízou," povedal prezident.
Republikánsky senátor John McCain označil stredajšiu dohodu politikov za "koniec mučivej odysey".
"Je to jedna z najzahanbujúcejších kapitol, aké som kedy videl počas rokov, čo som strávil v Senáte," vyhlásil McCain.
Zároveň varoval republikánov, aby nespájali svoje požiadavky s dlhovým stropom alebo výdavkami vlády.
Prieskumy verejnej mienky totiž ukázali, že podpora voličov republikánom klesla.
Ako minule
Nie je to prvýkrát, čo sa politici dohodli zdvihnúť dlhový strop pár hodín predtým, ako vláde dôjdu peniaze. Rovnako sa na poslednú chvíľu dohodli aj v lete 2011.
Ak by sa to nepodarilo, musela by sa vláda rozhodnúť, čo bude financovať z peňazí, čo jej chodia od občanov.
Či bude vyplácať dôchodky, financovať armádu alebo obetuje splácanie starého dlhu, čo by znamenalo bankrot. Vo všetkých prípadoch by sa panika rozšírila aj do zahraničia.
Viaceré krajiny v posledných dňoch varovali Spojené štáty, aby sa dohodli. Trhy na dohodu zareagovali pozitívne.