Bývalý starosta Detroitu Kwame Kilpatrick si za korupciu, daňové podvody a vydieranie odsedí dvadsaťosem rokov. Aj napriek tomu, že sudkyňa Nancy Edwards priamo exstarostu za nedávny krach Detroitu neobvinila, myslí si, že jeho štýl „podnikania” mal neblahý vplyv na finančnú situáciu a dôveryhodnosť mesta.
Vyšetrovatelia Kilpatricka obvinili, že okrem radnice viedol aj rozsiahly kriminálny podnik a s dvoma tuctami ľudí sa na úkor obyvateľov mesta obohatili o stovky miliónov. Vyšetrovatelia od Kilpatricka a obžalovaných žiadajú v reštitúcii konzervatívnych 9 a pol milióna dolárov.
„Detroit je ako fénix, pomaly vstáva z popola. Ľudia majú silný pocit komunity, je tu neskutočná energia a ľudská kreativita. Aj napriek tomu, že k politike majú obyvatelia, z evidentného dôvodu, skeptický postoj, všetci sme sa poučili,” hovorí architekt Kevin Hoyt z Detroitu.
Verejnosť od politikov očakáva transparentnosť a zodpovednosť za rozhodnutia. „Sťahujú sa sem umelci z celých štátov, Detroit aj vďaka spravodlivému rozsudku dostal druhú šancu.
Stigma skorumpovaného a krachujúceho mesta je minulosťou. Ospravedlnenia a slzy sú však pri takom obrovskom rozmere kriminálnej činnosti na vysokých miestach úplne na smiech,” dodal Hoyt.
V spojitosti s Kilpatrickom, vinným z úplatárstva, netransparentných tendrov, vydierania podnikateľov a tunelovania neziskovej organizácie, sa však hovorí aj o nevere a vražde exotickej tanečnice Strawberry.
Tá vraj vedela priveľa o tom, ako ľahko sa starostovi peniaze daňovníkov utrácajú na drogy a alkohol. Jej vraždu však detroitská polícia, ktorá mala byť priamo do prípadu zapletená, nikdy nevyšetrila.
Autor: autorka je fotografka, žije v Michigane