Vojnový zločinec Charles Taylor žiadal o 50-ročné väzenie v Rwande, aby bol bližšie k rodine.
KIGALI. Bývalého libérijského prezidenta Charlesa Taylora previezli v utorok do Británie, kde si odpyká zvyšok z 50-ročného trestu väzenia za vojnové zločiny.
Uviedla to spravodajská stanica BBC s tým, že Taylor požiadal Špeciálny súd pre Sierru Leone (SCSL), ktorý ho vlani odsúdil, aby si mohol trest odpykať v Rwande.
SCSL so sídlom v holandskom Haagu, ktorý zriadila vláda Sierry Leone a OSN, informoval, že Taylora letecky previezli z Holandska do Británie dopoludnia "v sprievode bezpečnostných predstaviteľov špeciálneho súdu".
Podľa súdu bol Taylor vo väzbe od svojho zatknutia 26. marca 2006 a roky strávené v cele sa mu odpočítajú z celkového trestu.
Šesťdesiatpäťročný Taylor sa stal vôbec prvou hlavou štátu od konca druhej svetovej vojny, ktorú medzinárodný vojnový tribunál poslal za mreže.
Špeciálny súd pre Sierru Leone uznal v apríli 2012 Taylora vinným v 11 prípadoch obžaloby za vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, vrátane vrážd, znásilnenia, sexuálneho zotročovania, násilného verbovania detí do vojenských zložiek a terorizovania civilného obyvateľstva Sierry Leone. Rozsudok v septembri tohto roka potvrdil aj odvolací súd.
K zločinom malo dôjsť od 30. novembra 1996 do 18. januára 2002 počas občianskej vojny v Sierre Leone. Taylor v tomto konflikte podporoval povstalecké hnutie, ktorému poskytoval taktickú podporu, zbrane i financie. Podľa verdiktu súdu tým priamo umožnil páchanie brutálnych zločinov na civilnom obyvateľstve.
Proces s Taylorom sa začal v júni 2007. Z bezpečnostných dôvodov ho z Freetownu, hlavného mesta Sierry Leone, presunuli do Haagu.
Britský minister Jeremy Write v utorok podľa agentúry AP listom informoval parlament, že Taylora prijmú vo väzení v Británii. Hovorca súdu v Haagu agentúre AP odmietol konkretizovať, v ktorej väznici si bude Taylor zvyšok trestu odpykávať.