Iniciatíva občanov sa rozbieha ťažkopádne. Dánka a Francúz to chcú Európanom uľahčiť, aby sa iniciatívy nezmocnili lobisti.
PARÍŽ. Charlotte má 25 rokov a za sebou elitné školy, ktoré vychovávajú francúzskych prezidentov a európskych úradníkov. Práca v európskych inštitúciách ju však neláka, žije v Paríži.
„Inštitúcie sú obrovské, 60-ročná mašinéria,“ hovorí v kaviarni L‘Horloge. „Ak chce človek pomôcť Európe, môže to lepšie urobiť zvonku.“
S priateľmi založila Charlotte v Paríži malú firmu, ktorá chce pracovať pre európske občianske iniciatívy. Tie zaviedla v roku 2009 Lisabonská zmluva, aby mohli euroobčania navrhnúť Európskej komisii nový zákon.
Ak nazbierajú aspoň milión podpisov zo siedmich štátov, Európska komisia a Európsky parlament musia petíciu zvážiť. Komisia potom rozhodne, či návrh predloží ako zákon.
Úspešné inciatívy
„Right to Water“ iniciatíva, ktorá má zabezpečiť slobodný prístup k pitnej vode ako verejnému zdroju pre všetkých európskych občanov. Celkovo sa jej podarilo vyzbierať viac než 1 857 000 podpisov. Na Slovensku túto iniciatívu podporilo viac než 35 300 občanov.
„One of us“, ktorej cieľom je zabrániť používaniu ľudských embryí na vedecké účely. Popísalo ju milión ľudí, na Slovensku ju podporilo viac než 22 000 občanov.
Logistický hlavolam
Dnes prebieha 17 iniciatív občanov s cieľmi od lepšieho triedenia odpadu cez celoeurópsky minimálny príjem až po zákaz potratov. Dvom sa už podarilo nazbierať dostatok podpisov.
Prvá žiada slobodný prístup k pitnej vode, druhá chce zabrániť používaniu ľudských embryí na vedecké účely.
Pod prvú sa podpísalo viac ako 35-tisíc Slovákov, pod druhú viac ako 22-tisíc našich občanov.
No nástroj, ktorý má Úniu urobiť demokratickejšou, sa zadrháva. Najprv Komisia neposkytla vhodný softvér na internetové petície, teraz sú problémom rozdielne pravidlá štátov na ochranu súkromia.
Každý si myslel, že to bude ľahké, ale vôbec nie je,“ povedala na konferencii v Bruseli v apríli Carsten Berg z Democracy International.
Charlotte a jej dvaja kolegovia to chcú zmeniť. Vo svojej pol druha roka starej firme Sign pracujú na systéme, ktorý má aktivistom pomôcť nazbierať peniaze na kampane naprieč Európou. Vďaka webovej stránke, ktorú chcú spustiť v októbri.
Demokracia 2.0?
V upršané jesenné ráno pôsobia odhodlane. „Chceli sme už dávnejšie založiť firmu,“ vysvetľuje Charlottin kolega François Dorléans (21), ktorý stále študuje.
„Tým lepšie, ak je to vo verejnom záujme,“ hovorí v L’Horloge neďaleko parížskeho námestia République.
„Nechceme, aby sa iniciatíva stala monopolom lobistov. Občania nielenže nepoznajú svoje práva, ale ani nevedia, ako sa organizovať,“ myslí si Charlotte.
Pre ňu a pre Françoisa sú ich práva v Európskej únii samozrejmé. Hlavným nástrojom ich firmy je internet, ktorým chcú bojovať za európsku „Demokraciu 2.0“.
„Doma som tam, kde som obklopená rôznymi národnosťami,“ hovorí Dánka Charlotte. Vyrástla v Belgicku, študovala vo Francúzsku a v Poľsku: „Som Európanka hlavou aj srdcom.“
Zakladatelia Sign sú však pragmatici. Aj keď ich klienti budú bojovať za obnovenie hraničných kontrol v Schengene, budú s nimi pracovať.
„Na firmu sme si vzali pôžičku,“ hovorí François. Potom sa pozrie na hodinky: „Prepáčte, teraz už musím utekať do školy.“