Washington 15. októbra (TASR) - Štátny tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí John Bolton dnes vyhlásil, že je potrebné súčasný iracký režim "denacifikovať" a zvrhnúť prezidenta Saddáma Husajna. Len tak je údajne možné obnoviť stabilitu v regióne pri Perzskom zálive.
Termínom denacifikácia vo svojom prejave Bolton veľavravne pripomenul situáciu, keď po druhej svetovej vojne USA a jeho spojenci odstránili a postavili pred súd viacerých blízkych spolupracovníkov Adolfa Hitlera. Zdôraznil tak, že nebude stačiť odstrániť z irackého vedenia iba samotného Saddáma Husajna, ale je potrebné zbaviť sa všetkých vysokých irackých predstaviteľov.
Bolton dodal, že nepochybuje o tom, že bagdadské vedenie ukrýva chemické a biologické zbrane a pokračuje vo vývoji nukleárnych bojových prostriedkov. Podľa neho, ak by Irak dostal na to príležitosť, použije svoj arzenál, aby "pozabíjal mnoho civilistov". Preto má Washington v pláne Saddáma "rýchlo neutralizovať", aby zbrane nestihol použiť, a tak sa vyhnú riziku americké vojská.
V pondelok americký prezident George W. Bush vyjadril presvedčenie, že Saddám Husajn je prepojený na teroristickú sieť al-Káida a že ju chce využiť ako predvoj pri vojne proti Západu. V prejave prezident svoje tvrdenia nepodložil žiadnymi dôkazmi, dodal však, že iracká otázka je súčasťou vojny proti terorizmu.
V súvislosti s dnešným irackým referendom, ktoré má potvrdiť Saddáma Husajna v prezidentskom kresle na ďalšie sedemročné funkčné obdobie, americké vládne kruhy uviedli, že tento krok netreba brať vážne. Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer doslova uviedol: "Nie je to dôležitý deň a nie je to ani dôležitá voľba. Nikto tomu nepripisuje skutočnú vážnosť".
Plebiscit, na ktorom sa zúčastňuje približne 11,5 milióna Iračanov, bude mať podľa očakávaní výsledok blížiaci sa k 100 percentám. Pri poslednom podobnom referende v roku 1995 až 99,96 percent odovzdaných hlasov odobrilo zotrvanie Saddáma Husajna v prezidentskom kresle.