Diktátori si môžu vyrobiť nové chemické zbrane za niekoľko minút, hovorí LUBOMÍR ŠMEHLÍK, člen československej chemickej jednotky v prvej vojne v Perzskom zálive.
Čo si myslíte o cene za boj proti chemickým zbraniam?
„Veľmi si vážim, že si výbor všimol, aké nebezpečné sú chemické zbrane. Ničia masovo a zákerne, bez upozornenia, bez príznakov, v tom sú veľmi nebezpečné. Preto boli zakázané, čo je podľa mňa úplne správne.“
Počas vojny v Zálive ste mali ochrániť Saudskú Arábiu pred irackým útokom chemickými zbraňami. Aké ste mali s nimi skúsenosti?
„Nikdy sme necvičili to, ako tieto zákerné zbrane použiť. Našou úlohou bolo zabezpečovať ochranu proti nim. Saudská Arábia nemala žiadne jednotky, ktoré by to vedeli, preto pozvali jednotku z vtedajšieho Československa. Hrozba bola reálna, čo teraz vidíme napríklad v Sýrii. Saddám Husajn mal vtedy zhruba identický arzenál.“
Vieme sa v súčasnosti brániť pred podobnými útokmi?
„Čím viac štátov na svete sa v zmluve zaviaže, že už nikdy nepoužijú chemické zbrane proti obyvateľstvu, tým menej reálna bude táto hrozba. V súčasnej dobe však arzenál chemických zbraní ešte existuje, kým tak bude, budeme sa musieť chystať aj na takéto útoky.“
Je možné ich definitívne zničiť?
„To si nemyslím, pretože vyrobiť si chemickú otravnú látku je otázka jednoduchej syntézy, dať ju do zbraňového systému je tiež jednoduché. Ak to krajiny chcú urobiť, je to otázka niekoľkých minút.“
Aj keby sa krajiny zaviazali, chemické zbrane môžu stále použiť teroristi. Vieme sa proti tomu brániť?
„Nevieme. Spomeňme si na použitie sarinu v tokijskom metre (teroristi tam v roku 1995 zabili 13 ľudí a tisíce zranili). Ľudstvo sa pred tým nevie celkom ochrániť, ale už len to, že by sa vo vojenských konfliktoch prestali používať chemické zbrane, by to bol veľký pokrok. Proti teroristom budeme v tomto aj v budúcnosti bezbranní.“
Chápu politici, aké nebezpečné chemické zbrane sú?
„Áno, krajiny sa už počas studenej vojny dohodli na ich zákaze. Aj keď bol svet rozdelený na dva tábory. Vedeli, že je to zákerná zbraň. Musíme tlačiť aj tie krajiny, ktoré zmluvy nepodpísali, aby sa zaviazali, že nebudú chemické zbrane vyrábať ani použivať.“
Na zákaze chémie sa svet dohodol, napriek tomu ich tento rok použili v Sýrii. Prečo?
„Pokiaľ bude jedna strana strácať dych, siahne k takýmto zákerným zbraniam.“
V Sýrii sú inšpektori, ktorí majú zneškodniť arzenál chemických zbraní. Koľko to podľa vašich skúsenosti môže trvať?
„Otázne je, či sa inšpektori, ktorí sú veľkí odborníci, dostanú k všetkým zásobám bojových otravných látok. Ak áno, tak to dokážu. Ak im niečo zataja, nebudú môcť splniť svoj úlohu. Myslím však, že rok intenzívnej práce by im na to mal stačiť.“