VATIKÁN. Vrchného rímskeho rabína Riccarda Di Segniho a ďalších predstaviteľov židovskej komunity z talianskej metropoly prijal dnes na audiencii vo Vatikáne pápež František.
Podľa jeho slov je spoločnou úlohou kresťanov a židov zachovávať desať prikázaní v kultúre relativizmu hodnôt.
František: Nech antisemitizmus zmizne zo sŕdc
Pápež v príhovore uviedol, že si uvedomuje časté neporozumenie i skutočné nespravodlivosti, ktoré charakterizovali spolunažívanie oboch spoločenstiev vo Večnom meste v minulosti, súčasne však zdôraznil, že medzičasom sa medzi nimi vyvinuli priateľské a bratské vzťahy.
Najvyšší katolícky predstaviteľ konštatoval, že paradoxne to bola vojnová tragédia, ktorá všetky strany nasmerovala na spoločnú cestu.
"Keď si za niekoľko dní pripomenieme deportácie židov z Ríma (spred 70 rokov), budeme sa modliť za mnohé nevinné obete ľudského barbarstva. Súčasne nás to však povedie k tomu, aby sme nepoľavili v bdelosti voči všetkým formám netolerancie a antisemitizmu, či už v Ríme, alebo vo zvyšku sveta. Nech antisemitizmus zmizne zo sŕdc a života každého muža a každej ženy," citovalo slová pápeža Františka nemecké vysielanie Vatikánskeho rozhlasu.
Rečník sa nepriamo postavil na obranu pápeža Piusa XII. a jeho krokov v období holokaustu. V temnej hodine histórie kresťanská komunita v Ríme dokázala podať bratom v ťažkostiach pomocnú ruku, konštatoval pápež František.
Podľa jeho slov mnohé náboženské inštitúcie v súlade s vôľou vtedajšieho pápeža otvorili brány, aby pomohli prenasledovaným židom. Mnohí kresťania pomáhali, ako len dokázali, poznamenal.
Pápež sa modlil za židov
Pápež sa pomodlil za viac ako tisíc židov, ktorých Nemci deportovali 16. októbra 1943 a ktorí takmer všetci našli smrť vo vyhladzovacom tábore Osvienčim. Prežili iba 17 z nich.
Podľa slov hlavy katolíckej cirkvi však spomienka na historickú udalosť neznamená iba spomínanie, ale predovšetkým by mala byť pokusom o pochopenie posolstva určeného pre súčasnosť. František pri tejto príležitosti pripomenul slová svojich predchodcov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. a dodal: "Nech sa mladé generácie už nikdy viac nenechajú strhnúť ideológiami. Nech nikdy nehľadajú ospravedlnenie zla, nech im nikdy nechýba bdelosť smerom k antisemitizmu a rasizmu.
Vrchný rímsky rabín Riccardo Di Segni už predtým takisto vyzdvihol pokrok, ktorý sa podarilo dosiahnuť vo vzťahoch oboch komunít. Súčasne pripomenul stretnutia s oboma predchádzajúcimi pápežmi, s ktorými mal veľmi dobré vzťahy, a dodal, že aj keď sa dosiahlo mnoho, všetko sa ešte vyriešiť nepodarilo.
Často vedie riešenie jedného problému k novým problémom, formuloval a dodal, že je potrebné naďalej robiť maximum pre vzájomný rešpekt.
Rabín súčasne pripomenul, že rímska židovská komunita, ktorá patrila už v dávnej histórii medzi najvýznamnejšie, sa teší na návštevu súčasného pápeža, ktorého chce privítať podobne ako jeho dvoch predchodcov.