BELLINZONA. Z trestných činov podvodu, prania špinavých peňazí a porušenia povinností pri správe cudzieho majetku uznal vo štvrtok súd v švajčiarskej Bellinzone vinnými bývalých majiteľov a manažérov Mosteckej uhelnej společnosti (MUS).
Odsúdil ich na tresty väzenia od 16 do 52 mesiacov.
Vinným je podľa verdiktu aj medzičasom 86-ročný niekdajší vysokopostavený manažér Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu Jacques de Groote z Belgicka, ktorému však obžaloba navrhla iba podmienečný trest.
Vyviazne tak s pokutou a s povinnosťou uhradiť súdne trovy.
Okrem väzenia dostali peňažné tresty
Spomedzi obžalovaných občanov Českej republiky si verdikt vypočuli iba dvaja, Antonín Koláček a Petr Kraus, ostatní v súdnej sieni chýbali.
Prvý z nich má za podvod a opakované pranie špinavých peňazí stráviť za mrežami 52 mesiacov, druhého súd odsúdil za pranie špinavých peňazí na tri roky, z toho by si mal odsedieť 16 mesiacov.
Ďalší obžalovaný Jiří Diviš, žijúci trvale v Monaku, si za podvod, pranie špinavých peňazí a falšovanie dokumentov vyslúžil 46 mesiacov väzenia.
Marek Čmejla, niekdajší člen skupiny Tichá dohoda, ktorý má trvale bydlisko taktiež v Monaku, by mal stráviť za mrežami za podvod a pranie špinavých peňazí štyri roky a Oldřich Klimecký dostal za pranie špinavých peňazí 37 mesiacov väzenia.
Diviš a Čmejla sa ospravedlnili kvôli pracovnému zaneprázdneniu, Klimecký chýbal počas procesu od jeho otvorenia, a to pre ochorenie manželky a nedostatok finančných prostriedkov.
Peňažné tresty uložené súdom sa vzťahujú na všetkých odsúdených. Ak by ich neuhradili, hrozia im ďalšie podmienečné tresty odňatia slobody.
Medzi trestne stíhanými nielen v Česku, ale aj vo Švajčiarsku, figuroval v kauze aj niekdajší šéf firmy Mostecká uhelná společnost (MUS), miliardár Luboš Mikota, ktorý zomrel v prvej marcovej dekáde tohto roka po náhlej srdcovej príhode v okolí golfového ihriska v Beroune vo veku 55 rokov a nedožil sa teda ani otvorenia procesu.
Väzbe vo Švajčiarsku sa vyhnú
Odsúdení manažéri sa väzbe vo Švajčiarsku zatiaľ vyhnú. Vyplýva to z večerného rozhodnutia švajčiarskej justície.
Medzi oboma krajinami jestvujú totiž zmluvy o vzájomnom vydávaní v prípade neochoty nastúpiť do výkonu trestu.
Odsúdení sa navyše vracajú do vlasti, kde sú tiež trestne stíhaní a je v záujme českej justície, aby nechýbali na procese.
Môžu sa odvolať na tribunál
Sudca v zdôvodnení rozsudku pripomenul, že niekdajší manažéri spôsobili českému štátu škody vo výške dvoch miliárd Kč.
Samotnú spoločnosť poškodili vinníci v objeme 150 miliónov dolárov, aj keď to možno vnímať len ako dočasnú stratu pre MUS.
Všetci konali bez zábran proti záujmom vlastnej krajiny, nikto z nich, s výnimkou obžalovaného Belgičana, nevyjadril ľútosť alebo úmysel napraviť spáchané škody, odznelo pri tejto príležitosti.
Odsúdení sa proti rozsudkom môžu odvolať na Federálny tribunál, čo je najvyššia súdna inštancia Švajčiarska.
Tá sa zaoberá predovšetkým tým, či súdy nižšej inštancie nekonali v rozpore s federálnymi zákonmi, obvykle však neskúma samotnú podstatu prípadov.