Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
RÍM, BRATISLAVA. Africkí utečenci, ktorí obetujú všetko, aby sa dostali do Európy, majú nádej, že rýchlo dostanú talianske občianstvo. No len vtedy, ak cestu neprežijú.
Takýto absurdný odkaz podľa Talianov na internete vyslal premiér Enrico Letta.
Po minulotýždňovej tragédii, keď sa prevrátila loď so stovkami utečencov a utopilo sa 270 z nich, vláda vyhlásila štátny smútok a Letta obetiam symbolicky udelil talianske štátne občianstvo.
Musíme ich pokutovať
K ich pozostalým, čo prežili, už taká ústretová nebola. Dostali pokutu päťtisíc eur za ilegálne prekročenie hraníc a deportujú ich späť do severnej Afriky.
„Takže obete z Lampedusy sú oddnes talianskymi občanmi. A odkaz toho celého? Ak zomriete, dostanete občianstvo? Lepšie je mlčať ako hovoriť hlúposti,“ odporučil Lettovi na Twitteri Talian Giuseppe Palermo.
Úrady však tvrdia, že inú možnosť nemajú, platí zákon o imigrácii z roku 2002, ktorý presadila Liga severu. „Je našou povinnosťou pokutovať ich, nemôžeme obchádzať zákon,“ povedal prokurátor Renato di Natale.
Na stranu utečencov sa stavia aj domáca verejná mienka. Futbalová ikona Francesco Totti vyšiel na ihrisko v tričku s nápisom: Život je právo pre všetkých. #Lampedusa. Keď Letta a šéf eurokomisie Manuel Barroso v stredu navštívili ostrov, vítalo ich bučanie.
„Nikdy nezabudnem na chvíľu, keď som videl tie rakvy s detskými telami,“ povedal podľa BBC Barroso. Talianom sľúbil 30 miliónov eur, ktoré majú pomôcť imigrantom. Taliansky problém s imigrantmi sa podľa neho musí chápať ako celoeurópska téma.
Keď sa však rozhoduje o ochrane vonkajších hraníc, s týmto postojom sa stotožní málokto. Nelegálnou imigráciou najviac postihnuté štáty (Taliansko, Grécko a Španielsko) dostali v rokoch 2007 až 2013 asi polovicu z 1,8 miliardy eur na ochranu hraníc. Asi desatinu z toho, čo Únia minie na dotácie poľnohospodárom za jediný rok.
Južanom nepomáha ani pravidlo, že utečencov vracajú do krajiny, v ktorej prekročili hranice Schengenu.
Cenu pre Lampedusu
Do Talianska za prvý polrok prišlo už 30-tisíc migrantov, čo je trikrát viac ako vlani. Približuje sa to k roku 2011, keď tam po arabskej jari prišlo 60-tisíc utečencov. Teraz sú to najmä ľudia zo Sýrie, Somálska alebo Eritrey.
Najčastejším cieľom je Lampedusa, keďže leží len 113 kilometrov od Afriky. Na ostrove s päťtisíc obyvateľmi už teraz žije oveľa viac utečencov než miestnych.
Ostrovania pomáhajú utečencom, hoci vedia, že porušujú zákon, keďže oficiálne pomáhajú kriminálnikom. „Sú veľkorysí, odvážni a najmä humánni,“ píše mimovládka Change.org.
Spustila petíciu, aby Lampedusania dostali Nobelovu cenu za mier.