V San Franciscu je viac psov ako detí, nejeden z bohémskych obyvateľov mesta si preto za kariéru dobrovoľne volí namiesto babysittingu lukratívne vychádzky so psami.
Ľudskú siluetu v rannej hmle na Crissy Field ťahá svorka desiatich psov na vôdzkach, v pozadí sa matne črtá krvavočervený Golden Gate Bridge.
Psičkárom však zvoní na horšie časy.
Hovorca národnej rekreačnej oblasti Golden Gate Howard Levitt považuje prítomnosť stoviek psov na pláži zátoky za problematickú a chcú im zakázať vstup.
„Obyvatelia sa sťažujú, že im psy narúšajú pikniky, dokonca sme mali hlásených niekoľko pohryzení. Sme si však vedomí, že spory so psičkármi sú zväčša zložité,“ dodal s tým, že občania môžu návrhu oponovať ešte rok.
Mnohí obyvatelia sa búria s tým, že štvornohí miláčikovia mali dovolené voľne pobehovať po pláži od začiatku 70. rokov, a preto nevidia dôvod na zmenu. Environmentalisti naopak tvrdia, že psie zábavky ako naháňanie čajok narušujú prirodzené prostredie vtákov.
Silvia Adamcová, majiteľka anglického buldoga Frida, si spomína, že na Slovensku mohla ísť so psom voľne kdekoľvek. Uznáva, že na sanfranciskom Crissy Field je v súčasnosti viac psov ako ľudí.
„Aby park slúžil obom, mali by aspoň určiť hodiny, keď by boli vítané aj psy. Aj napriek tomu, že Američania sú známi svojou občianskou zodpovednosťou, niektorí po svojich psoch skrátka neupratujú,“ hovorí.
V prípade nového nariadenia sa niektorí obyvatelia namiesto zodpovednosti pripravujú na občiansku neposlušnosť a za svojho psa sú ochotní zaplatiť aj pokutu. Na výhľad na Golden Gate majú predsa právo aj psy.