PEKING. Desiatky zranených Tibeťanov si za posledné dni vyžiadali zásahy čínskej polície voči demonštrantom v prefektúre Nagčhu v Tibetskej autonómnej oblasti.
Informovala o tom v Spojených štátoch sídliaca rozhlasová stanica Slobodná Ázia.
Nepokoje vypukli ešte koncom septembra, keď sa miestne úrady v okrese Biru v prefektúre Nagčhu snažili donútiť tamojšie tibetské obyvateľstvo, aby si na domoch pri príležitosti týždeň trvajúcich osláv štátneho sviatku vyvesili čínske vlajočky.
V nedeľu čínska polícia strieľala do davu Tibeťanov, ktorí žiadali prepustenie muža zadržiavaného za to, že v Nagčhu údajne viedol protivládne protesty.
Podľa exilového rozhlasu bolo pri streľbe zranených najmenej 60 Tibeťanov, pričom najmenej dvaja z nich sú zranení ťažko. Ďalší upadli do bezvedomia po tom, ako polícia na rozohnanie davu použila slzotvorný plyn.
Dav ľudí sa v nedeľu zhromaždil pred domom obvineného aktivistu, kde polícia v tom čase vykonávala domovú prehliadku.
Čínske štátne médiá a exilové skupiny o streľbe v Nagčhu doposiaľ neinformovali, ale uviedli, že uvedené nepokoje vypukli 28. septembra, keď sa tamojšie úrady pokúšali začať uplatňovať novú líniu masovej politiky komunistickej strany.
Zadržať môžu každého, kto nemá preukaz
V Indii sídliace Tibetské centrum pre ľudské práva informovalo, že polícia v Biru v prefektúre Nagčhu zadržala v sobotu 40 Tibeťanov. Ich zadržaniu predchádzala konfrontácia medzi ozbrojenou políciou a Tibeťanmi, ktorí mali kamene a palice. Centrum dodalo, že informácie o streľbe polície z 28. septembra nie je schopné overiť.
Do Biru, ako informuje agentúra DPA, pricestovali po správach o potýčkach Tibeťania z iných oblastí a približne 1000 z nich vyhlásilo 24-hodinúvú hladovku, ktorú držali pred budovou okresného úradu.
Niektorí z demonštrantov minulú stredu zablokovali diaľnicu. Polícia na túto situáciu reagovala vyslaním posíl a vybudovaním šiestich kontrolných stanovíšť v okolo okresného mesta.
Rozhlasová stanica Slobodná Ázia oznámila, že čínska polícia niektorým Tibeťanom zhabala mobilné telefóny a dala im zablokovať telekomunikačné služby.
Dodala tiež, že polícia môže zadržať každého Tibeťana, ktorý sa nepreukáže dokladom totožnosti.
Peking pritvrdil po náraste samoupálení
Čínska vláda vlani po náraste prípadov samovrážd samoupálením sprísnila bezpečnostné opatrenia vo väčšine Tibeťanmi obývaných oblastí.
Ľudia, ktorí sa na takéto samovraždy odhodlajú, žiadajú pekinskú vládu, aby Tibeťanom poskytla viac slobody v náboženskej, kultúrnej a politickej oblasti a povolila návrat duchovného vodcu dalajlámu z exilu v Indii do vlasti.
Peking obviňuje dalajlámu, že podnecuje svojich stúpencov, aby sa samoupaľovali. Dalajláma však už viackrát vyhlásil, že je proti akémukoľvek násiliu. Samovraždy upálením sú podľa neho prejavom zúfalstva a frustrácie Tibeťanov z tvrdej politiky Pekingu v tibetských regiónoch, vrátane prísnych obmedzení týkajúcich sa náboženského života. Podobný názor má aj exilová vláda.
Za pomoc a podporu asi 120 upáleným, z ktorých mnohí sú budhistickí mnísi, zadržala čínska polícia už desiatky Tibeťanov.