Erdogan sa po rokoch vo funkcii nemôže uchádzať o post premiéra aj v budúcoročných voľbách. Myslí preto na prezidentské kreslo.
ANKARA. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan bude na budúci rok kandidovať vo voľbách prezidenta, ak ho o to požiada jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Erdogan dominuje tureckej politickej scéne viac ako desať rokov sa. V súlade s pravidlami AKP už nemôže uchádzať o funkciu premiéra v parlamentných voľbách v roku 2015.
Práve preto sa snaží presadiť novelizáciou ústavy posilnenie výkonných právomocí prezidenta.
Úloha prezidenta je zatiaľ symbolická
V diskusnej relácii v televízii A Haber uviedol, že on sám sa ešte nerozhodol, či bude kandidovať.
Dodal, že za najdôležitejšie považuje konzultácie so svojou stranou. Zdôraznil, že bez ohľadu na to, akou úlohou ho strana poverí, vždy sa bude snažiť splniť ju.
Agentúra Reuters pripomína, že do prezidentských volieb v Turecku zostáva menej ako rok, pričom sa však čoraz viac špekuluje o tom, akú úlohu v nich zohrajú Erdogan a Abdullah Gül, ktorý teraz prezidentskú funkciu - zväčša ceremoniálneho charakteru - zastáva.
Obaja politici boli v roku 2001 medzi zakladajúcimi členmi AKP a dlhé roky boli spojencami. Ich vzťahy sú však v posledných mesiacoch napäté, a to nielen v súvislosti s brutálnym postupom policajných jednotiek počas protivládnych demonštrácií začiatkom leta.
Čas na väčšie právomoci sa kráti
Výsledok volieb v Erdoganovom prípade môže závisieť aj od toho, či bude schopný presadiť novú ústavu, vrátane posilnenia exekutívnej role prezidenta, čo je však s približujúcim sa hlasovaním čoraz menej pravdepodobné.
Snahu presadiť novelu ústavy majú síce všetky štyri najvplyvnejšie strany na tureckej politickej scéne, ktoré sa však nevedia zhodnúť práve v otázke posilnenia kompetencií prezidenta, o čo sa snaží práve Erdogan.
Erdogan tento týždeň predstavil verejnosti návrh dlho očakávaných reforiem, ktoré pripravila jeho vláda a ktoré sa týkajú volebného systému, práv národnostných menšín i práv žien zahaľovať si hlavu.
Opozícia reformný balíček označila za nedostatočný. Kritickí sú k nemu aj lídri kurdskej menšiny, ktorí žiadajú väčšiu ústretovosť voči ich požiadavkám.
Kritici premiérovi naďalej vyčítajú príliš autoritatívny štýl vládnutia a snahu o islamizáciu verejného života v Turecku.