WASHINGTON, BRATISLAVA. Čo má spoločné minuloročný hurikán Sandy a súčasná odstávka americkej vlády? Pre Brada Hilla veľa.
Otec šiestich detí vlastní obchody s darčekmi a občerstvením pri Soche slobody na ostrove Ellis Island v New Yorku.
Po tom, čo sa v utorok začala odstávka americkej vlády a medzi inými zostali zatvorené aj tieto atrakcie, musel zatvoriť aj on. „Dnes som uvoľnil 110 mojich zamestnancov vrátane seba,“ hovorí pre CNN.
Rovnako ho obmedzil hurikán, ktorý zasiahol východné pobrežie minulý rok. Vtedy nepracoval osem mesiacov a prepustil 170 zamestnancov.
Pat pokračoval
Americká odstávka v číslach
1884 je rok, v ktorom prijali zákon, na základe ktorého musí americká vláda bez rozpočtu fungovať iba v obmedzenom režime.
18 odstávok vlády vrátane tej súčasnej nastalo od roku 1976.
21 dní trvala najdlhšia odstávka vlády. Bolo v roku 1996, keď sa Bill Clinton hádal s republikánmi.
401 objektov zatvorí sieť Národných parkov. Patrí tam Yosemite aj Yellowstone.
19 múzeí Smithonian zatvorili pre odstávku. Patrí medzi ne aj múzeum letectva a kozmonautiky.
800 000 federálnych zamestnancov zostalo doma na neplatenej dovolenke.
1,4 miliardy dolárov stála Američanov odstávka naposledy v roku 1996. Koľko bude stáť, dnes nie je jasné.
1 kameru, ktorá ukazuje pandu v Zoo vo Washingtone vypli.
Brad Hill je príkladom toho, že súčasná odstávka americkej vlády, vôbec prvá za 17 rokov, môže mať vplyv aj na súkromníkov.
Americká vláda podľa zákona z roku 1884 môže bez rozpočtu fungovať len v núdzovom režime. A rozpočet sa do začiatku fiškálneho roku 1. októbra nepodarilo presadiť v rozhádanom Kongrese.
V stredu pokračovala patová situácia, keď republikáni chceli podporiť rozpočet len bez Obamovej zdravotníckej reformy a demokrati o tom nechceli diskutovať.
Nepomohlo ani stretnutie amerického prezidenta Baracka Obamu s najvyššími predstaviteľmi Kongresu.
Obama tiež vyhlásil, že s republikánmi v Kongrese bude rokovať o rozpočtových otázkach až po tom, čo Kongres obnoví financovanie vládnych inštitúcií.
Zatvárajú centrá
Doma zostalo 800-tisíc federálnych zamestnancov na neplatenom voľne. Ak zostanú obaja rodičia doma, môže to byť pre ich rodinu vážne ohrozenie mesačného rozpočtu.
Možno im to neskôr doplatia, ale to by musel schváliť Kongres. Okrem štátnych parkov majú blízko k zatvoreniu aj inštitúcie, ktoré žijú z federálnych grantov. Los Angeles Times píše o centrách domáceho násilia v Montane a Vermonte.
Wall Street Journal zasa napísal, že Klinické centrum Národného inštitútu zdravia bude musieť tento týždeň odmietnuť 200 pacientov, medzi nimi asi 30 detí, ktoré trpia rakovinou.
Viacerí Američania však písali na sociálne siete, že si nič nevšimli. Verejné služby sa totiž vykonávajú na viacerých úrovniach. Napríklad policajtov, smetiarov či učiteľov platia štáty. Naďalej chodia napríklad aj dôchodky.
Republikáni si vybrali zlý spôsob na zastavenie Obamu, ale veľa iných možností im nedáva, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Žiadny armagedon
Hoci odstávkou žiadny armagedon nenastal, čím dlhšie bude trvať, tým horší vplyv na ekonomiku krajiny to môže mať. Väčšina odstávok za posledných 36 rokov trvala len niekoľko dní.
Najdlhšie to bolo naposledy v roku 1996. Ekonóm Guy LeBas pre Time povedal, že ak by to trvalo rovnako dlho ako vtedy, v tomto štvrťroku by rast HDP klesol o 0,8 percentuálneho bodu.
„Ak je to relatívne krátka odstávka, je to menšie bolenie hlavy. Ale ak by trvala niekoľko mesiacov, postihnutí ľudia začnú konať podobne, akoby boli nezamestnaní. Odkladajú väčšie nákupy,“ povedal pre CNN ekonóm Brain Kessler.
Najviac môže utrpieť dôvera Američanov k politikom, ktorá už aj bez toho bola na veľmi nízkom čísle.
„Vláda sa nestará. Sme to my ľudia, ktorí musia platiť za ich nezhody,“ povedala pre Los Angeles Times vedúca v kaviarni pri zatvorenom Národnom parku Joshua Tree.
Tisíce Američanov si začali kupovať poistenie
Hlavná časť Obamovej zdravotníckej reformy už beží. Podľa republikánov uškodí ekonomike a zadlží krajinu. Preto zablokovali rozpočet a vyvolali shutdown.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Hoci pre oddialenie zdravotníckej reformy neprešiel rozpočet a nastal vládny shutdown, reformu to nezastavilo. Práve prvého októbra sa spustila jej najdôležitejšia časť.
Ľudia si vo veľkom začali kupovať zdravotné poistenie podľa nových pravidiel.
Jedným z hlavných cieľov Obamacare bolo poistiť veľkú časť z asi 45 miliónov Američanov, ktorí si neplatia zdravotné poistenie.
V utorok sa spustil internetový trh, kde si môžu ľudia vybrať poistku. Tých, čo ju majú, čiže väčšiny populácie, sa to netýka.
Obama sa stará
Ide najmä o chudobnejších Američanov, ktorým na poistku prispieva štát. Napríklad človek z Ohia s dvoma deťmi a ženou bez práce s platom 30-tisíc dolárov ročne si musí kúpiť poistku v hodnote vyše osemtisíc dolárov ročne.
Zaplatí však len 600 dolárov, zvyšok vykryje štát. Kto sa do systému nezapojí, a teda nebude mať poistku, dostane pokutu. Podľa Galupu je tretina nepoistených stále proti.
Republikáni vyčítajú Obamovi, že ohrozuje ekonomiku. Tí, čo majú nad 50 zamestnancov pracujúcich vyše 30 hodín týždenne, im musia platiť poistku.
Objavili sa prípady, keď firmy znižovali počet hodín zamestnancom. Chystá sa to spraviť 20 percent malých firiem.
Extrémne drahé
Obamova reforma mala vyriešiť aj chronický problém amerického zdravotníctva - je veľmi drahé. Na obyvateľa zhltne dvakrát viac zdrojov ako v iných rozvinutých krajinách.
Dôvody sú rôzne. Od vysokých platov lekárov cez neefektívne vyšetrenia až po špičkovú, a teda drahú liečbu.
Jeden Američan si chcel dať vymeniť bedrový kĺb a zistil, že kým doma by ho to stálo asi stotisíc dolárov, v Belgicku zaplatí 13 660 dolárov. Vrátane letenky.
Odhaduje sa, že výdavky Obamacare budú stáť rozpočet najbližšiu dekádu 1,36 bilióna dolárov. Reforma by však podľa zástancov mala tlačiť na nemocnice a lekárov, aby sa správali hospodárnejšie.
Tomáš Vasilko