LONDÝN. Turecké orgány sa dopustili opakovaného porušovania ľudských práv pri pokusoch potlačiť protesty, ktoré prebiehali v júni vo viacerých mestách v súvislosti s plánom zrušiť park Gezi na istanbulskom námestí Thaksim.
Amnesty international to tvrdí v stredu zverejnenej správe.
Organizácia detailne popisuje najhoršie incidenty, pri ktorých polícia použila neprimeranú silu, poukazuje na zlyhanie tureckých úradov pri vyšetrovaní zneužitia moci a popisuje prenasledovanie, ktoré zažili mnohí účastníci protestov.
Nechýba ani popis použitia ostrej munície, slzotvorného plynu, vodných diel, plastových nábojov a fyzického násilia na protestujúcich, ktoré na mieste protestov zanechalo tisíce zranených.
Sexuálne napádali ženy
Podľa zistení organizácie polícia pravidelne strieľala plastové projektily do hláv a vrchnej časti tela protestujúcich, používala slzotvorný plyn priamo proti protestujúcim a okolostojacim a dokonca ho vypustila aj do obytných budov a nemocničných zariadení.
Okrem iného boli podľa Amnesty International do vodných diel pridané chemické prípravky a prítomné ženy boli sexuálne napadnuté príslušníkmi poriadkových síl.
Amnesty preto vyzýva vlády a dodávateľov materiálu na potláčanie nepokojov, aby okamžite zastavili ich vývoz alebo predaj do Turecka.
Zároveň poukázala na nevyšetrenie obvinení z porušení zákonov zo strany poriadkových síl, pričom účastníci a organizátori demonštrácie údajne dodnes čelia hrozbám a stíhaniu.
Zahynuli piati ľudia
Protivládne protesty v Turecku sa začali 31. mája v Istanbule, kde polícia tvrdo zakročila proti aktivistom snažiacim sa zabrániť likvidácii parku na námestí.
To podnietilo Erdoganových odporcov, ktorí jeho vládu obviňujú z presadzovania nedemokratických reforiem smerujúcich k islamizácii spoločnosti.
Násilné strety medzi políciou a demonštrantami si podľa oficiálnych zdrojov vyžiadali životy piatich ľudí a takmer 8-tisíc zranených vrátane 600 policajtov.
Na demonštráciách sa podľa dostupných informácií zúčastnilo až 2,5 milióna ľudí, z ktorých 5-tisíc zadržali.