Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MURMANSK, PRAHA. Trinásty deň po zadržaní 30 aktivistov ekologického hnutia Greenpeace, členov posádky i jedného novinára padli v ruskom Murmansku prvé obvinenia.
Pesimistické predpovede sa naplnili – za pirátstvo hrozí prvým členom skupiny až 15 rokov odňatia slobody.
Všetko preto, že sa 18. septembra pokúsili vyšplhať na ťažobnú plošinu Prirazlomnaja v Pečorskom mori patriacu spoločnosti Gazprom, aby tak protestovali proti ťažbe ropy v Arktíde.
KAUZA
Greenpeace vo väzení
- 18. septembra aktivisti Greenpeace v rámci protestu proti ťažbe ropy v Arktíde vstúpili na vrt Gazpromu, ktorý by mal fungovať ešte tento rok.
- Polícia im zhabala ľadoborec a zatkla 30 aktivistov.
- Štrnástich z nich už obvinili (Rusi, Fínka, Brazílčanka, Brit a Američan so švédskym občianstvom, Ukrajinec) a za pirátstvo im hrozí až 15 rokov väzenia.
Vo vyšetrovacej väzbe
Vyšetrovací výbor Murmanskej oblasti obvinil v utorok 14 ľudí vrátane ukrajinského člena posádky lode Arctic Sunrise Ruslana Jakuševa z pirátstva podľa paragrafu 227 článku 3 Trestného zákonníka RF – pirátstvo vykonané organizovanou skupinou.
Zloženie obvinených je medzinárodné, okrem Rusov či Ukrajinca sú medzi nimi aj Švéd, Fínka, Brazílčanka či Brit a Američan.
Naopak, ruského fotografa Denisa Sinjakova zatiaľ neobvinili. Jeho kolegov poburuje i to, že ho zadržali a vzali do väzby. Všetci tridsiati sú zatknutí vo vyšetrovacej väzbe mesta Murmansk.
Šéf projektov Greenpeace v Rusku Ivan Blokov v utorok oznámil, že organizácia je odhodlaná obrátiť sa i na Európsky súd pre ľudské práva, ak ruské súdy budú pokračovať v rovnakom štýle ako teraz vyšetrovatelia prokuratúry.
Okrem toho vedenie Greenpeace požaduje, aby „prepustili“ ich loď, ktorá plávala pod holandskou vlajkou. Prípad vzbudzuje pohoršenie aj v ruských oznamovacích prostriedkoch.
Napríklad známy komentátor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Anton Orech v utorok vyhlásil:
„Vo vyšetrovacom výbore pracujú hlupáci, alebo hlúpejší, alebo hluchí hlupáci.“ Nielen podľa neho, ale aj podľa viacerých právnych expertov šlo v prípade Greenpeace o jasné výtržníctvo, nešlo o pirátstvo.
Pre Putina to nie sú piráti
Pred niekoľkými dňami sa dokonca i prezident Vladimir Putin vyjadril v zmysle, že ekológovia nie sú piráti, ale chuligáni.
Naopak ruský premiér Dmitrij Medvedev v utorok vyhlásil, že treba sprísniť tresty za nezákonné prenikanie na objekty energetického priemyslu. „Ekológia nemôže kryť porušenie zákona,“ povedal doslova.
Ruské médiá porovnávajú prípad Greenpeace s väznením punkeriek Pussy Riot.
„Ani s nimi v prvej chvíli nikto nesympatizoval, ale keď ich poslali na dva roky za mreže, zdvihla sa vlna solidarity,“ tvrdí komentátor Orech. Podľa neho i tentoraz sa na obranu Greenpeace postaví celý svet. „Správne. Pretože toto nie je trest, ale pomsta.“
Aj americká ľudskoprávna organizácia Human Rights watch označila zatknutie za neprimerané.
Autor: Agentúra Epicentrum