ŽENEVA. V líbyjských väzniciach zostáva mučenie aj dva roky po páde režimu Muammara Kaddáfího všeobecne rozšírenou praxou, uvádza sa v správe, ktorú v utorok v Ženeve vydala OSN.
Súčasná líbyjská vláda poverila skupiny bývalých vzbúrencov vedením väzníc bez toho, aby im zabezpečila riadny výcvik, čo je "hlavný činiteľ prispievajúci k využívaniu mučenia a iných foriem zlého zaobchádzania s väzňami", uvádza sa v spoločnej správe Podpornej misie OSN v Líbyi (UNSMIL) a Úradu vysokého komisára pre ľudské práva OSN (UNHCR).
Informovala o toagentúra DPA.
Z 27 ľudí, ktorí od konca roku 2011 zahynuli v líbyjských väzniciach, pripadá jedenásť na tento rok, a to práve v zariadeniach, ktoré riadia brigády bývalých vzbúrencov, uvádza v správe UNSMIL.
Podľa komisárky OSN pre ľudské práva Navi Pillayovej režim plukovníka Kaddáfího využíval mučenie ako svoj hlavný represívny nástroj.
"Situácia väzňov v Líbyi je alarmujúca a aj napriek tomu, že sa podarilo dosiahnuť určitý pokrok, stále je tu naliehavá potreba obnoviť úsilie eliminovať mučenie, vyšetrovať obvinenia a stíhať vinníkov," povedala Pillayová.
OSN vo svojej správe poznamenáva, že v Líbyi sa s väzňami zaobchádza oveľa lepšie v tých väzniciach, ktoré sa skutočne dostali pod kontrolu štátu, a zároveň vyzýva vládu v Tripolise, aby prevzala účinnú kontrolu nad väzenským systémom.