Nadežda Tolokonnikovová hladovala, pretože sa jej v pracovnom tábore mali vyhrážať smrťou. Chcela tiež upozorniť na zlé podmienky v tábore.
MOSKVA. Členka ruskej punkovej skupiny Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová v utorok ukončila hladovku.
Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na ruskú Federálnu väzenskú službu. Podľa nej je stav aktivistky stabilizovaný.
Informáciu potvrdil aj nemenovaný opozičný líder, ktorý sa mal osobne zhovárať s Tolokonnikovou.
Vyhrážať sa mali otvorene
Aktivistka vyhlásila časovo neobmedzenú hladovku minulý pondelok, pretože sa jej náčelník pracovného tábora údajne vyhrážal smrťou.
Na jej požiadavku zrušiť v tábore 16-hodinový pracovný čas a zlepšiť pracovné podmienky väzenkýň v krajčírskej dielni riaditeľ tábora Jurij Kuprijanov podľa jej slov reagoval vetou: "Tebe už určite nikdy nebude zle, lebo na druhom svete zle nikomu nebýva".
Tolokonnikovová tvrdí, že spoluväzenkyne jej otvorene oznámili, že od vedenia tábora dostali voľnú ruku na fyzické zúčtovanie s ňou.
Prepustia ich na budúci rok
Tri členky Pussy Riot boli 17. augusta 2012 odsúdené na dva roky väzenia po vystúpení v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa, ktoré súd označil za výtržnosť motivovanú náboženskou neznášanlivosťou.
Proti rozsudku sa odsúdené odvolali a odvolací súd jednu z nich - Jekaterinu Samucevičovú - prepustil na slobodu.
Zvyšné dve členky skupiny si trest odpykávajú v pracovných táboroch: Marija Aľochinová v Nižnonovgorodskej oblasti a Tolokonnikovová v Mordvianskej republike.
Členky skupiny tvrdia, že pesničkou neútočili na cirkev, ale na ruského prezidenta Vladimira Putina. Vystúpenie sa konalo pred prezidentskými voľbami a v pesničke prosili Pannu Máriu, aby Rusko zbavila Putina.