V októbrových predčasných voľbách sa čaká triumf ľavice, úspech nových strán a veľké straty bývalej pravicovej vlády. ODS a TOP 09 stratia státisíce hlasov.
PRAHA, BRATISLAVA. Česku dala troch premiérov z doterajších desiatich. A pravidelne ju volilo takmer 30 percent voličov. Najviac hlasov dostala v roku 2006 – takmer 36 percent. Pre Čechov to bola hlavná reformná strana.
V októbrových voľbách padne občianska demokracia (ODS) na dno, to je podľa prieskumov necelý mesiac pred predčasnými voľbami takmer isté. Nevie sa len, ako hlboko.
Podľa septembrovej štúdie sociológa Jana Herzmanna príde zrejme o 700-tisíc voličov. Jej koaličný partner TOP 09 stratí 240-tisíc.
Pravicu sa tak chystá opustiť takmer milión Čechov. Väčšinu sklamalo jej pôsobenie vo vláde Petra Nečasa.
Stráca už tri roky
„Tri faktory sa už nezmenia. Vo voľbách zažije triumf ľavica, solídny zisk čaká mimoparlamentné strany a bývalá vládna koalícia stratí státisíce hlasov,“ povedal pre Lidové noviny Herzmann.
Voličov začala ODS masívne strácať od posledných parlamentných volieb, keď sa jej rekordný zisk takmer 36 percent scvrkol na 20 percent v roku 2010. Odvtedy strácala aj v krajských a európskych voľbách.
Podľa prieskumov by mohla v októbrových voľbách získať najmenej 7 a najviac 13 percent hlasov.
Petr Nečas, ktorý stranu a vládu viedol do júna, hovoril, že strana platí za reformy. Politológovia pripomínali jej vnútrostranícke spory. Česi ju trestajú za to, že nebojovala dosť proti korupcii.
Nakoniec vláda padla na kauze Nagyová, pravej ruke expremiéra Nečasa a jeho súčasnej manželke. Tá vraj zneužila Vojenské spravodajstvo na sledovanie a sprostredkovala politické trafiky pre poslancov ODS, ak nespôsobia pád vlády. Stále ju za to vyšetruje polícia.
Voliči ODS a TOP 09 odchádzajú hlavne k novej strane miliardára Andreja Babiša ANO, ktorá by sa tak mohla stať najsilnejšou neľavicovou stranou. Voliť ho chce 92-tisíc voličov ODS a až 131-tisíc voličov TOP 09. Získať by tak mohla 6 až 14 percent hlasov.
Väčšina chce zmenu
Väčšina voličov pravice však stále nie je rozhodnutá, či vôbec voliť pôjde. Tí, čo sa k voľbám chystajú, tam idú z dôvodov, ktoré pravici nepomáhajú. Podľa prieskumu spoločnosti TNS Aisa pre Českú televíziu je najčastejší motív voličov poctivosť a morálka kandidátov. To uvádza až 86 percent opýtaných.
Druhým motívom voliť je snaha o zmenu alebo oživenie politiky, to uviedlo 77 percent oslovených.
Aj preto si ODS za svojho volebného lídra zvolilo populárnu Miroslavu Němcovú, ktorú prezident Miloš Zeman odmietol po páde Nečasa vymenovať za premiérku. Heslom kampane je: Premiérka pre rozbúrené časy. Veľa strán, s ktorými by chcela vládnuť, však nie je. Němcová už vylúčila spoluprácu S ANO, zemanovcami, Okamurovým Úsvitom priamej demokracie a Bobošíkovej stranou Hlavu hore. Pravdepodobná podľa nej nie je ani koalícia s ČSSD či komunistami. Ostala teda len TOP 09.
Němcová ako premiérka šancu nemá. Vo voľbách sa čaká jasné víťazstvo ľavice. Prvá bude sociálna demokracia (ČSSD) so ziskom 26 až 30 percent hlasov, druhí komunisti by mali dostať od 14 do 20 percent hlasov.
Okamura štve fanúšikov na novinárov
Reportéri, čo píšu kriticky o šéfovi strany Úsvit, dostanú stovky vulgárnych emailov.
PRAHA, BRATISLAVA. Na mítingu svojej politickej strany Úsvit priamej demokracie ukázal na redaktorku renomovaného týždenníka Respekt a vyhlásil: „Ak o mne nenapíše niečo pekné, zverejním na Facebooku jej email a 70-tisíc fanúšikov si s tým poradí.“
A fanúšikovia stránky, na ktorej Okamura sľubuje zásadnú zmenu politického systému, reagujú. Novinárovi pošlú stovky urážlivých a vulgárnych emailov. Nielen redaktorke Respektu. Aj jeho šéfredaktorovi, šéfredaktorke IHNED.cz či redaktorom Lidových novín.
Japonsko-český podnikateľ a senátor Tomio Okamura nevyberá slová ani na adresu kritikov z politiky. Keď Miroslava Němcová odmietla spoluprácu s Úsvitom, odkázal jej, že „ODS by mala zaliezť a zbaviť sa všetkých kmotrov ako hyena vší“.
Neprispôsobiví Rómovia by sa podľa neho mali vysťahovať do vlastného štátu a nikto by nemal kritizovať komunizmus, lebo je to najdemokratickejší systém.
Pravičiari na Slovensku nevolili
Veľký prepad dôvery na Slovensku zaznamenali najmä aktéri vládnej krízy z SDKÚ a SaS.
BRATISLAVA. Strmý pád zažili stredopravé strany v posledných voľbách aj na Slovensku. KDH, SDKÚ, Most-Híd, SaS, OĽaNO a SMK získali vlani 1 035 479 hlasov, čo bolo iba 39,88 percenta.
Oproti voľbám v roku 2010 stratila pravica 192-tisíc voličov, kým ľavicový Smer získal 254-tisíc nových hlasov. To stačilo, aby na Slovensku po 22 rokoch vládla jedna strana.
Analýza Sociologického ústavu SAV neskôr ukázala, že k triumfu Smeru pomohli najmä nevoliči.
Až osem percent vlaňajších voličov boli nevoliči z roku 2010 a ich väčšinu získal Smer.
Pravici, najmä SDKÚ a SaS, sa podaril opak a podobný počet jej sympatizantov k voľbám neprišiel. Smer zároveň podľa analytikov získal zhruba stotisíc hlasov aj od pravice.
„Antikorupčnosť a čistota verejného života boli kľúčovou témou pravice v roku 2010. Kauzy ako Gorila a Sasanka im podrazili nohy,“ povedal sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus. Smer ťažil aj z toho, že pravica sa rozhádala a vládu si povalila sama.
Michal Piško