Čínske rodiny môžu mať aj druhé dieťa, no musia za to zaplatiť svoj ročný plat. Čínsku politiku jedného dieťaťa tak sprevádzajú nútené interrupcie, predaj detí do sirotincov a nedostatok žien.
PEKING, BRATISLAVA. Jedno dieťa už majú, ak chcú mať druhé, musia zaplatiť pokutu, ktorá niekedy presahuje ich ročný príjem.
A potom celý život platiť obom potomkom školné, čo majú deti z poriadnych, teda jednodetných rodín bezplatne. Napriek tomu sa mnoho čínskych rodín rozhodne mať aj druhého potomka.
To je možné aj napriek politike jedného dieťaťa, ktorá v krajine platí už viac ako tri desaťročia. Rodiny v mestách majú „povolené“ jedno dieťa, na dedinách dve.
Na poplatkoch za porušenie týchto pravidiel vybralo 19 čínskych provincií (krajina má spolu 33 vyšších celkov) len v minulom roku dve miliardy eur.
Úradníci predávajú deti
Zistil to právnik Wu Jouši, ktorý žiadal jednotlivé samosprávy o informácie, neodpovedali všetky.
Tieto poplatky sa oficiálne volajú „platby na sociálnu podporu“, no v skutočnosti podľa Wua v niektorých oblastiach tieto peniaze míňa samospráva na vlastné ciele alebo sa do rozpočtu ani nedostanú.
Wu tvrdí, že peniaze z pokút sa strácajú a nikto nekontroluje ich využitie. „Celú politiku by sme mali zrušiť, počet detí by mal závisieť od rozhodnutia rodiny,“ povedal Wu podľa New York Times.
Podľa svedectiev rodičov na tom profitujú aj úradníci zodpovední za kontrolu pôrodnosti, ktorí rodinám odoberajú „nepovolené“ deti a predávajú ich do sirotincov, za čo dostanú tisíce eur. Od nízkej pôrodnosti žien závisí aj kariérny rast miestnych straníckych funkcionárov.
Muži bez žien
Komunistická strana sa však tejto politiky oficiálne nechce vzdať, minimálne do roku 2015.
Výsledkom kontroly pôrodnosti je, že priemerný počet detí na domácnosť klesol na 1,18.
Ekonómovia varujú, že to môže ohroziť ekonomický rast, keďže v krajine bude čoraz viac dôchodcov, na ktorých nebude mať kto pracovať.
Ľudskoprávni aktivisti upozorňujú na nútené interrupcie, niekedy aj v posledných mesiacoch tehotenstva.
Ďalším neplánovaným dôsledkom je nerovnosť pohlaví. Rodiny preferujú chlapca, preto často chodia na interrupciu (ročne sa v krajine vykoná viac ako desať miliónov interrupcií), ak čakajú dievča.
Výsledkom je, že na sto dievčat pripadá 117 chlapcov a do roku 2020 by v krajine malo byť 30 miliónov mužov, ktorí si nebudú vedieť nájsť partnerku.