Bali 14. októbra (TASR) - Indonézsky minister obrany Matori Abdul Djalil obvinil al-Káidu a jej extrémistických spojencov z bombového útoku, ktorý si cez víkend na ostrove Bali vyžiadal vyše 180 obetí na životoch a zranil viac než 300 ľudí.
"Sme si istí, že je tu al-Káida," vyhlásil Djalil po stretnutí vládneho kabinetu v Jakarte s tým, že incident na Bali súvisí s teroristickou organizáciou Usámu bin Ládina za spolupráce s miestnymi teroristami.
Djalil je prvým vládnym predstaviteľov Indonézie, ktorý spojil al-Káidu v výbuchmi na turistickom ostrove. Doposiaľ policajní vyšetrovatelia uvádzali, že majú len málo stôp a žiadnych podozrivých.
V obave pred ďalšími útokmi odchádzali dnes z Bali tisíce turistov. K pátraniu po páchateľoch sa pripojil americký Federálny úrad pre vyšetrovanie a austrálski detektívi. V priebehu dnešného dňa do Jakarty pricestujú aj britskí vyšetrovatelia.
K bombovému útoku v Kuta Beach, najhoršiemu teroristickému činu v histórii krajiny, sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podozrenie sa však obrátilo na al-Káidu a s ňou spájanú skupinu Džamáďa Islámíja (JI), ktorá chce zriadiť panislamský štát v Malajzii, Indonézii a na juhu Filipín.
JI obviňujú z plánovania útokov na zahraničné zastupiteľstvá v regióne začiatkom tohto roku a podľa Austrálie je skupina hlavným podozrivým aj tentoraz. "Útok nesie známky JI," uviedol odborník na al-Káidu Rohan Gunaratna s tým, že len táto organizácia má úmysel a schopnosť uskutočniť takúto "profesionálnu" teroristickú operáciu.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw medzitým uviedol, že sobotňajšie explózie na Bali zabili pravdepodobne 33 Britov, z toho 18 "určite" a 15 ďalších je nezvestných a podľa predpokladov mŕtvych.
Doposiaľ však medzi obeťami identifikovali len jedného britského občana. Podľa Strawa je veľmi pravdepodobné, že išlo o prácu teroristov, hlásiacich sa k islamskej viere. Útok by mohol mať spojenie s al-Káidou, k čomu však zatiaľ nie sú žiadne dôkazy.
Obete tragického útoku pochádzali z najmenej 12 krajín. Úrady nezistili totožnosť všetkých tiel, no podľa všetkého je medzi nimi najviac Austrálčanov a Indonézanov. Vláda v Sydney znížila dnes pôvodný počet potvrdených austrálskych obetí na 13. Osud 225 Austrálčanov nie je známy.
K potvrdeným obetiam z ďalších krajín patrí 13 Indonézanov, päť Singapurčanov, najmenej dvaja Američania a dvaja Švédi, jedna Švajčiarka, Holanďan, Francúz, Nemec, Juhokórejčan, Ekvádorčan a Novozélanďan. Okrem nezvestných z uvedených štátov utrpeli zranenia alebo je neznámy osud ľudí z Portugalska, Hongkongu, Japonska, Taiwanu, Belgicka, Talianska, Írska a Fínska.