VIEDEŇ, BRATISLAVA. Deň po parlamentných voľbách sa v Rakúsku opakuje nemecký scenár.
Menší koaličný partner váha, či má vytvoriť veľkú koalíciu s víťazom volieb, pretože sa obáva ďalších strát voličov.
V nedeľu sa víťazom volieb stala sociálna demokracia (SPÖ) a kancelárom by mal ostať Werner Faymann. Ten už vyhlásil, že chce obnoviť veľkú koalíciu s ľudovcami (ÖVP) a nebude viesť rokovania s ďalšími stranami.
Poverenie od prezidenta očakáva v utorok.
Obe veľké strany dosiahli vo voľbách najhorší volebný výsledok a dotiahla sa na nich krajne pravicová strana Slobodných (FPÖ).
Kým ešte v roku 1986 volili veľkú koalíciu štyri milióny Rakúšanov, po nedeľňajších voľbách sú to už len dva milióny.
Prvý raz klesol počet mandátov veľkej koalície pod sto. Majú 99 kresiel a stále väčšinu v parlamente so 183 poslancami.
Veľká vs. trojkoalícia
Menšiu chuť na spoluprácu majú ľudovci. V predvolebnej kampani sa usilovali stať najsilnejšou stranou a ich kandidát a minister zahraničných vecí Michael Spindelegger chcel byť kancelárom.
To im však nevyšlo a skončili ako druhí. Ak by však nevytvorili veľkú koalíciu, mali by väčšinu v koalícii so Slobodnými a treťou z menších strán, napríklad stranou miliardára Franka Stronacha.
„Čas veľkej koalície sa skončil, voliči to ukázali,“ povedal podľa ORF Willi Wallinger zo strany ľudovcov. Takých hlasov je podľa médií viac.
I šéf strany Spindelegger hovorí, že treba „niečo celkom iné“ a necháva možnosti povolebnej spolupráce otvorené.
Podľa politológa Petra Hajeka bude zrejme pokračovať veľká koalícia. „Sú možné aj iné koalície, ale nie je to realistické,“ hovorí pre SME.
Riziko Stronach
Aj Peter Filzmaier si myslí, že vo vláde ostanú obe doterajšie koaličné strany.
„Strana Franka Stronacha je ako koaličný partner nevypočítateľná, to už ukázala v kampani. Liberálna Neos je síce pripravená ísť do koalície ako tretí partner, ale sociálna demokracia a ľudovci ju nebudú chcieť vziať,“ hovorí pre SME.
Žiadne iné dve strany okrem veľkej koalície nemajú väčšinu v parlamente.
Čo čaká na novú vládu
dane: víťazná sociálna demokracia chce znížiť dane ľuďom s príjmom do 4000 eur a chce zdaniť bohatých, ľudovci chcú znížiť dane strednému stavu,
vzdelanie: experti žiadajú reformy v školstve, ktoré sa prepadáva v testoch PISA. Podľa expertov až 25 percent 15ročných nevie čítať a neukončí školu,
dlh: Rakúsko má päťpercentnú nezamestnanosť a ekonomika rastie, dlh sa však zvýšil na 74 percent HDP.