Brusel 14. októbra (TASR) - Európska únia by mala prijať účinnejšie kroky, aby členské štáty nepodpísali s USA dohody o imunite pre Američanov pred Medzinárodným trestným súdom (ICC), vyhlásila dnes organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International (AI).
AI zverejnila právnu analýzu nedávneho spoločného stanoviska únie k snahe Washingtonu podpísať s jednotlivými krajinami bilaterálne zmluvy o nevydávaní Američanov pred ICC. V stanovisku EÚ sú podľa AI "nedostatky". Organizácia tvrdí, že Rímska zmluva - dokument zakladajúci ICC - neumožňuje uzatváranie takýchto bilaterálnych dohôd, zatiaľ čo únia by za špecifických podmienok dohody uznala.
AI vyzvala EÚ, aby "spätne preskúmala svoje rozhodnutie a prispôsobila ho Rímskej zmluve a medzinárodnému právu". Organizácia tiež opäť vyzvala "všetky vlády, aby zmluvy o imunite s USA nepodpísali".
Koncom septembra EÚ zverejnila podmienky, za akých podpísanie takýchto dohôd podporí, aby zároveň neznížili vplyv ICC. Bilaterálne zmluvy podľa EÚ nesmú zaručovať beztrestnosť pre obvinené osoby. Dohoda medzi USA a druhým štátom tiež nesmie brániť vydaniu zadržaných Neameričanov z USA. Únia požaduje, aby sa imunita vzťahovala len na diplomatov a oficiálnych predstaviteľov.
Ako dôvod na uzatváranie bilaterálnych dohôd USA uvádzajú obavy, že ICC by mohol byť politicky zneužitý proti Američanom. Dohody o imunite pre Američanov už s USA podpísal medzi inými kandidát na vstup do EÚ - Rumunsko, ktoré za to únia ostro kritizovala.
Ochotu podpísať s Washingtonom dohodu naznačuje Británia a Taliansko, proti sa stavia Nemecko. ICC bude súdiť osoby podozrivé zo spáchania genocídy, vojnových zločinov a systematického porušovania ľudských práv. Má sídlo v holandskom Haagu a pracovať začne od budúceho roka.
(spravodajca TASR Michal Svetský) juh