Najväčší nárast majú krajne pravicoví Slobodní. V parlamente sú aj dve nové strany.
Z Viedne od našej redaktorky MIRIAM ZSILLEOVEJ
Mnohí Rakúšania sa z ich predvolebných plagátov smiali. Krajne pravicová strana Slobodných (FPÖ) bojovala o voličov so sloganom: „Láska k blížnemu.“
Heinz-Christian Strache, ktorý mal tvrdé vyhlásenia proti cudzincom, proti moslimom i proti Európskej únii, sa na plagátoch láskyplne usmieval na dôchodcov, na mladú študentku či na rodinu.
Opakoval, že miluje všetkých Rakúšanov, hoci všetci vedeli, že len tých v Rakúsku narodených.
Najlepší výsledok
V nedeľu mala jeho neútočná kampaň najväčší úspech. Slobodní získali v parlamentných voľbách podľa prvých odhadov najlepší výsledok za éry Stracheho, keď ich volilo viac ako 21 percent Rakúšanov.
Zo šiestich politických strán, ktoré sa do parlamentu dostali, mali najväčší nárast od predčasných volieb v roku 2008, takmer štyri percentá.
„Strache je volebný víťaz večera,“ oslavoval v straníckej centrále generálny sekretár strany Harald Vilimski.
Politické zemetrasenie, ktoré avizoval Strache, sa však neudialo. Slobodní ostali treťou najsilnejšou stranou a nepredbehli druhých ľudovcov.
Strache má však v každých voľbách viac hlasov a útočí na historicky najväčší úspech Slobodných za éry zosnulého Jörga Haidera, ktorý pre stranu v roku 1999 získal takmer 27 percent hlasov a prvý raz dostal Slobodných do vlády.
Naopak, Haiderova strana (BZÖ), ktorú založil v roku 2005 odtrhnutím od Slobodných po straníckych sporoch, stratila včera viac ako 7 percent voličov a z rakúskeho parlamentu zrejme vypadne.
Faymann je prvý
Oficiálnym víťazom volieb je však vládna sociálna demokracia (SPÖ) kancelára Wernera Faymanna, ktorá získala viac ako 27 percent hlasov. Oproti minulým voľbám stratila viac ako dve percentá, čo znamená najhorší výsledok v povojnovej histórii.
Kancelár Faymann bol však spokojný, zvíťazil druhý raz po sebe. „Prvé miesto nie je samozrejmosťou,“ povedal novinárom po voľbách a potvrdil, že má záujem pokračovať vo veľkej koalícii s ľudovcami.
Aj tí stratili. Menšieho koaličného partnera ľudovcov (ÖVP) volilo takmer 24 percenta voličov, čo je o viac ako 2 percentá menej ako vo voľbách v roku 2008.
Obe strany veľkej koalície tak po štyroch rokoch vlády získali najhoršie výsledky vo voľbách, podľa počtu mandátov však majú v parlamente potrebnú väčšinu, aby mohli pokračovať v koalícii.
Žiadna iná dvojica strán nemá potrebnú väčšinu, koalíciu by mohli vytvoriť len tri alebo štyri strany.
Druhou stranou po Slobodných, ktorá si polepšila oproti posledných voľbám, sú Zelení, ktorí však po svojej protikorupčnej kampani čakali viac.
Podľa prvých odhadov získali viac ako 11 percent, čo je o jedno percento viac ako naposledy.
Dve nové strany
Uspela aj strana rakúsko-kanadského miliardára Franka Stronacha, ktorú pri jej premiére volilo 6 percent voličov. Strana oslavovala „veľký úspech“, hoci ich volebný cieľ bol 10 až 15 percent.
Za najväčšiu senzáciu včera v Rakúsku médiá a politológovia označovali vstup novej liberálnej strany Neos, ktorú založili len v októbri 2012. Včera prekročila štvorpercentnú hranicu a dostane sa zrejme do parlamentu, kde by tak bolo zastúpených rekordných šesť strán.
„Podaril sa nám projekt storočia,“ žiaril šéf strany Matthias Strolz.
Výrazne klesla volebná účasť. Bez voličov, ktorí hlasovali poštou, bolo včera voliť 66 percent Rakúšanov. V roku 2008 to bolo takmer 79 percent voličov.