Z Viedne od našej redaktorky MIRIAM ZSILLEOVEJ
Rekord, aký si povojnové Rakúsko nepamätá. Dvadsaťštyri televíznych duelov medzi šéfmi kandidujúcich politických strán.
„Žiadny rakúsky kancelár neabsolvoval toľko televíznych duelov ako Werner Faymann,“ hovorí Norbert Darabos zo sociálnej demokracie (SPÖ) a dav v nabitom predvolebnom stane pred viedenskou centrálou SPÖ tlieska.
Vládna strana s tým mala problém, nemala pre toľko duelov dosť času na predvolebné výjazdy. Na poslednú televíznu diskusiu kancelár ani neprišiel.
V kampani, ktorá nemala silnú tému, však televízne duely najviac pripomínali, že Rakúsko čakajú voľby.
Priveľa súbojov
Jasný víťaz
- SPÖ: 27 % (29, 3% v roku 2008)
- ÖVP: 23 % (26 %)
- FPÖ: 20 – 21 % (17,5 %)
- Zelení: 14 – 14 % (10,4 %)
- BZÖ: 3 – 4 % (10,7 %)
- Team Stronach: 7 % (nekandidovali)
- Neos: 3,4 % (nekandidovali)
Anton Riedl si niektoré pozrel.
„Občas sa ani inak nedalo, verejnoprávne i súkromné televízie ich dávali v najsledovanejších časoch. Už toho bolo priveľa,“ hovorí podnikateľ, ktorý má neďaleko Dómu svätého Štefana obchod s oblečením.
Aj tak si prišiel Faymanna pozrieť naživo. „Je to celkom iná atmosféra,“ hovorí, keď kancelára pri príchode víta standing ovation a členovia tímu rozdávajú červené karafiáty.
To, že Werner Faymann v nedeľňajších parlamentných voľbách zvíťazí, je takmer isté. Prieskumy mu dávajú 27 percent.
„Nič iné predpovedať nevieme. Najnapínavejšou otázkou bude, koľko strán sa dostane do parlamentu. Ak všetkých sedem, ktoré majú šancu, budeme mať v Rakúsku pomery, aké sme ešte v povojnovej ére nezažili,“ hovorí politológ Peter Hajek.
Rozhodnú dve malé strany
Čaká sa hlavne na výsledok dvoch. Novej liberálnej strany Neos, ktorá by mohla získať potrebné štyri percentá, a strany zosnulého populistu Jörga Haidera (BZÖ), ktorá v posledných voľbách v roku 2008 mala viac ako desať percent a teraz bojuje o to, aby z parlamentu nevypadla.
Až potom bude možné povedať, akého koaličného partnera bude mať víťaz Faymann. Sociálna demokracia sa najviac bojí scenára, že by sa druhou najsilnejšou stranou mohli stať Slobodní Heinza-Christiana Stracheho (FPÖ), a tí by vytvorili koalíciu s ľudovcami, tak ako kedysi kancelár Wolfgang Schüssel a Jörg Haider.
Najsledovanejšie preto neboli duely s rakúskym kancelárom, ale konfrontácia medzi šéfom ľudovcov (ÖVP) a ministrom zahraničných vecí Spindeleggerom (ÖVP) a šéfom krajne pravicových Slobodných Heinzom-Christianom Strachem. Ten si pozrelo na ORF asi 850-tisíc divákov.
„Musíme bojovať proti tomu, aby sa vrátili časy, keď vládli ľudovci a Slobodní, keď sa krátili dôchodky a nezamestnanosť v čase konjunktúry bola vyššia, ako je dnes v čase krízy,“ presviedča Faymann voličov v predvolebnom stane.
Ľudovci, ktorí sú vo veľkej koalícii Wernera Faymanna menším koaličným partnerom, mali podľa politológov najslabšiu kampaň a nedarí sa im zmobilizovať voličov.
Voliť ich chce 23 percent voličov, o dve percentá viac ako Slobodných.
Úspech Zelených
Dôležitý môže byť výsledok opozičných Zelených, ktorým prieskumy predpovedajú 14 percent. „S takým výsledkom by sa stali najúspešnejšou stranou Zelených v Európe,“ hovorí Hajek.
Zelení oslovili voličov kampaňou s heslom: čisté životné prostredie, čistá politika. Ako jediní z parlamentných strán nie sú spojení s korupčnými škandálmi.
Anton Riedl bude v nedeľu voliť Faymanna a jeho SPÖ. „Ani kancelár Faymann na mňa extra dojem nerobí, ale nie je nutné robiť v krajine žiadne radikálne zmeny, darí sa nám dobre“ hovorí.
Na poslednom mítingu 48 hodín pred voľbami kancelár Faymann ešte mobilizuje. „Nechceme byť víťazmi predvolebných prieskumov, ale víťazmi volieb,“ hovorí.
Dav vstáva a tlieska, všetci spievajú pieseň o šampiónoch.
Strache môže byť aj druhý
Krajne pravicoví Slobodní získajú viac ako v posledných voľbách.
VIEDEŇ. Monika Kirschová sa rozhodla už dávno. V nedeľu bude voliť krajne pravicových Slobodných (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho.
Hnevá ju, že v dome vo Viedni, kde žije, platia za rovnaký byt cudzinci menej ako ona, pretože dostávajú od štátu podporu.
„Ja pracujem, oni nie a platia o 400 eur menej, to nie je v poriadku,“ hovorí štyridsiatnička, ktorá má malý obchodík s vínom.
O cudzincoch sa v tejto predvolebnej kampani hovorilo celkom inak. Žiadne agresívne útoky či urážky.
„Strache viedol kampaň šikovne, témy nezmenil, ale podal ich celkom inak, pokojne, bez útokov,“ hovorí politológ Peter Hajek.
I tak by jeho strana mohla prekvapiť. Dnes tretia najsilnejšia strana by mohla predbehnúť vládnych ľudovcov a skončiť druhá.
Posledné prieskumy jej predpovedajú zisk 20 až 21 percent hlasov, tesne za ľudovcami. To je viac ako v roku 2008, keď ich volilo takmer 18 percent voličov.
Najväčším politickým konkurentom bol pre Stracheho nováčik Frank Stronach, rakúsko-kanadský miliardár, ktorý kandiduje v nedeľňajších voľbách s novou stranou Team Stronach.
Obaja oslovovali nespokojných voličov vládnych strán, kritizovali cudzincov a eurozónu.
V súboji so Strachem však Stronach neobstál. V televíznom dueli bol pre divákov vo všetkých ohľadoch lepší Strache: lepšie rozprával, bol sympatickejší a kompetentnejší.
Posledný prieskum hovorí, že hlas dá Stronachovi len 7 percent Rakúšanov.