HAAG. Experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) začnú na budúci týždeň kontrolovať zásoby toxickej munície v Sýrii.
Vyplýva to z návrhu dohody, o ktorej bude výkonná rada OPCW hlasovať dnes večer, informovala agentúra Reuters.
Návrh súčasne vyzýva členov OPCW, aby prispeli na financovanie rýchleho zničenia sýrskych chemických zbraní, na ktorej sa dohodli Rusko a USA.
Návrh uznesenia, ktorý má k dispozícii agentúra AP, uvádza utorok ako termín začatia inšpekcií a autorizuje expertov OPCW na kontrolu "akéhokoľvek iného miesta, ktoré sa podľa zmluvnej strany podieľalo na sýrskom chemickom zbrojnom programe, ak ju (takúto kontrolu) generálny riaditeľ (OPCW) nebude považovať za neodôvodnenú."
Tento postup ide nad rámec zvyčajnej praxe, keďže inšpektori OPCW kontrolujú iba miesta, na ktoré ich upozornili členské krajiny.
Návrh dohody vyzýva na likvidáciu všetkých sýrskych chemických zbraní a zariadení, ktorá by sa mala ukončiť "v prvej polovici roku 2014".
Preveria sedem chemických incidentov
Experti OSN na chemické zbrane vyšetrujú v Sýrii až sedem prípadov údajného použitia chemických či biologických zbraní, vrátane troch incidentov v okolí Damasku po útoku z 21. augusta.
Agentúra Reuters citovala dnešné vyhlásenie OSN z Damasku. Tím inšpektorov podľa neho očakáva, že svoju prácu v Sýrii ukončí v pondelok, pričom pracuje na celkovej správe, ktorú dúfa, že bude mať hotovú koncom októbra.
Pôvodne mali inšpektori OSN preveriť iba tri miesta v Sýrii. Podľa USA si útok na predmestí Damasku, v Ghúte, z 21. augusta vyžiadal 1429 obetí.
Na zozname však inšpektori majú aj severosýrske mesto Chán al-Asal. Sýrske vládne vojská a povstalci sa z tamojšieho útoku chemickými zbraňami zo dňa 19. marca obviňujú navzájom.
Belgicko chce pomôcť pri vyšetrovaní
Svoju pomoc pri ničení chemického arzenálu ponúklo Belgicko. Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders už minulý týždeň navrhol odborníkov z belgickej armády, ktorí v tejto oblasti disponujú odbornými znalosťami.
Podľa údajov z vojenského prostredia si odborná čata zameraná na likvidáciu chemických zbraní poradí so všetkými typmi munície a druhmi ničivého plynu.
Sýrsky chemický arzenál zahŕňa yperit (horčicový plyn), aký sa používal v období 1914-18, rovnako ako aj neurotoxický plyn sarin. Belgická strana tvrdí, že má metódy prispôsobené na ich likvidáciu.
Belgicko zároveň uvádza, že sýrsky chemický arzenál by mal byť zničený na území Sýrie, lebo ide o jemný a zdĺhavý proces. Ako príklad uviedla, že likvidácia jedného granátu na základni Poelkapelle trvá niekedy aj pol dňa.