Po vražde antifašistického rapera sa hovorí o prepojení polície a armády s neonacistickou stranou zlatý úsvit.
ATÉNY, BRATISLAVA. Ku gréckym extrémistom majú blízko aj mnohí ľudia z polície či z armády. Ukazujú to posledné správy gréckych médií po tom, čo minulý týždeň zavraždili známeho rapera.
O tom, že krajná pravica sa teší popularite medzi políciou, sa hovorilo už predtým. Polovica policajtov volila vlani túto stranu.
Aj vďaka tomu mnohé násilné činy extrémistov zo strany Zlatý úsvit ako útoky bejzbalovými palicami na imigrantov či ľavicových aktivistov zostali nepotrestané. Policajti pred nimi pričasto zatvárali oči.
Prizerali sa vražde?
Po vražde rapera Pavlosa Fyssasa, ktorá šokovala celé Grécko, sa však konečne začali orgány zaoberať aj prepojením polície a strany Zlatý úsvit.
V utorok prehľadali tri policajné stanice na okrajoch Atén. Viacerých významných policajných dôstojníkov – ako šéfov špeciálnych jednotiek, vnútornej bezpečnosti či organizovaného zločinu, preradili na iné pozície.
Takisto v pondelok náhle pre „rodinné dôvody“ skončili na polícii dvaja miestni policajní šéfovia. Zadržali tiež príslušníka, ktorý bol údajne bodyguardom poslanca strany.
Policajti boli údajne blízko vraždy Pavlosa Fyssasa. Tridsaťštyriročný raper, ktorý často vo svojich textoch odmietal fašistické metódy, v stredu spolu s priateľmi pozeral futbal v kaviarni v aténskej štvrti. Jeden z jeho priateľov sa hanlivo vyjadril o Zlatom úsvite, čo počul jeden z prítomných.
O chvíľu prišla podľa svedkov do kaviarne skupina asi 30 členov strany. Jeden z nich, Giorgos Roukapias, ktorý sa už údajne priznal, bodol rapera do srdca. Cez víkend obletela Grécko fotografia, ako zomiera v kaluži krvi v náručí svojej priateľky.
Niektorí svedkovia hovoria, že útoku sa prizeralo asi desať policajtov bez toho, aby zabránili vražde. Polícia to striktne odmieta, no podľa Guardianu to naznačujú aj zábery priemyselnej kamery.
Prepojenie by mohli mať extrémisti aj v armáde. Grécke úrady začali vyšetrovať obvinenie, že členovia špeciálnych jednotiek pomáhali trénovať útočné jednotky Zlatého úsvitu.
Historicky blízko
Prepojenie ozbrojených zložiek s pravicovými extrémistami nie je v Grécku výnimočné. „Dôvody sú historické, blízko mali k pravicovým extrémistom aj v minulosti,“ hovorí Despina Syrriová, prezidentka organizácie Symbiosis, ktorá sa zaoberá imigrantmi. Vláda podľa nej doteraz brala útoky extrémistov na ľahkú váhu.
Fakty
Zlatý úsvit
Strana vznikla už v roku 1987, do posledných volieb v roku 2012 získali najviac 0,3 percenta podpory.
Vlani sa prvýkrát dostali do parlamentu – so 7 percentami majú 18 poslancov.
V súčasných prieskumoch majú už dvojnásobok.
Rozdávajú etnickým Grékom jedlo a oblečenie. Z krízy obviňujú zahraničie a imigrantov, na ktorých často útočia.
Útok na známeho rapera bol podľa mnohých budíčkom pre spoločnosť. „Časť spoločnosti sa začala mobilizovať,“ odkazovala Syrriová na demonštrácie proti extrémistom. Oveľa viac sa začína rozoberať Zlatý úsvit aj v gréckych médiách.
Neonacistické bunky
Noviny priniesli správy, ktoré poodhalili trochu viac o zložení a fungovaní strany.
„V Zlatom úsvitu máme celú vojenskú zložku najmenej s tritisíc ľuďmi, ktorí sú pripravení na všetko,“ povedal podľa Guardianu v denníku Vima jeden z členov strany.
V krajine funguje viac buniek, ktoré tvorí 30 až 50 členov, čo poslúchajú ako vojaci. „Operujú ako komandá alebo špeciálne jednotky v tom zmysle, že za sebou nenechávajú stopy,“ povedal pre New York Times politológ Nikos Demertzis.
Po vražde sa zdá, že konečne s nimi niečo začala vláda robiť. Minister vnútra sa chystá predložiť zákon, ktorým by im stopol štátnu podporu.
Prokurátori skúmajú, či by Zlatý úsvit nemohli zaradiť medzi zločinecké organizácie. Strana, ktorá získala vlani vo voľbách sedem percent, je treťou najsilnejšou v krajine podľa prieskumov. Úspech má najmä tam, kde je vysoká nezamestnanosť.