NAIROBI. Somálski islamisti zo skupiny aš-Šabáb na Twitteri oznámili, že v obchodnom centre Westgate v kenskom Nairobi, na ktoré ich komando cez víkend zaútočilo, prišlo o život 137 rukojemníkov.
Tento údaj značne prevyšuje údaje o počte nezvestných, ktoré zverejnil Kenský Červený kríž. Hovorí totiž o 63 návštevníkoch či zamestnancoch nákupného komplexu.
Podľa oficiálnej bilancie si teroristický útok islamistov vyžiadal najmenej 67 ľudí.
Ich počet sa môže ešte zvýšiť, keďže bezpečnostné zložky v centre naďalej pátrajú po telách prípadných ďalších obetí.
Islamisti: Použili chemickú muníciu
Ako informovali agentúry AP a RIA Novosti, milície vo svojom tweete obviňujú kenské bezpečnostné zložky, že počas pokusov o získanie kontroly nad nákupným centrom použili aj strelivo s obsahom chemických bojových látok.
Islamisti vyhlásili, že kenský prezident Uhuru Kenyatta a jeho vláda musia niesť zodpovednosť za útok na Westgate a životy 137 rukojemníkov, ktorých tam zadržiavali mudžahídi.
Tvrdia, že keď sa vládnym bezpečnostným jednotkám nedarilo mudžahídov poraziť, rozptýlili v nákupnom centre bojový plyn a v prestrelke ich bezpečnostné sily použili aj náboje s obsahom chemických látok.
Milície ďalej píšu, že v snahe skryť to kenská vláda nariadila zrútiť časť budovy, čím "pochovala dôkazy a telá obetí pod sutiny".
Pomsta za intervenciu v Somálsku
Líder somálskych islamistických milícií aš-Šabáb po prvý raz potvrdil, že za útokom na nákupné centrum v Keni boli jeho bojovníci. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Líder milícií aš-Šabáb, šejk Muktar abú Zubajr, v audiozázname zverejnenom na stránke www.somalimemo.net tvrdí, že útok v Nairobi bol odplatou za inváziu Kene do južnej časti Somálska v októbri 2011.
"Stiahnite svojich vojakov alebo sa pripravte na dlhodobú vojnu, krv, skazu a evakuáciu," varoval Zubajr kenskú vládu.
Podľa skupiny aš-Šabá boli cudzinci, na ktorých v sobotu zaútočili, "oprávneným terčom".
Skupina tiež napísala, že džihádisti "uskutočnili dôkladné preverovanie" osôb v nákupnom centre Westgate, aby neublížili moslimom.
Po útoku na nákupné centrum v sobotu použilo kenské komando najskôr niekoľko útočných strelných zbraní a granátov, následne centrum obsadilo a potom sa tam zabarikádovalo so skupinou rukojemníkov.
Dráma trvala štyri dni, počas ktorých sa bezpečnostné zložky i za pomoci izraelského komanda niekoľkokrát pokúšali o prienik do objektu a vyslobodenie rukojemníkov.
Prezident Kenyatta oznámil ukončenie obliehania v utorok večer.