Bonn 13. októbra (TASR) - Iracký diktátor Saddám Husajn vlastní údajne 78 rezidencií. Len komplex ôsmich palácov, ktorých existenciu Bagdad oficiálne priznal, zaberá rozlohu 31,5 kilometrov štvorcových a skladá sa z 1057 budov, píše dnešné vydanie nemeckého nedeľníka Welt am Sonntag.
Už len samotná obrovská plocha garantuje dostatok miesta na výrobu a uloženie zbraní hromadného ničenia. Tieto domnienky podporoval samotný diktátor tým, že nechcel, aby sa do palácových objektov dostali zbrojní inšpektori OSN.
Zdá sa však, že Bagdad sa stal ústretovejší. Ako potvrdil iracký prezident Tahá Jásin Ramadán v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel, je Irak ochotný pustiť inšpektorov všade tam, kde to oni uznajú za vhodné.
Bagdadský miestny palác Radwanija - podobne ako všetky oficiálne zariadenia - je "štát v štáte." Má vlastnú elektráreň, čistiace zariadenie, bitúnok, ovocné a zeleninové záhrady, kasárne pre prezidentovu čestnú stráž.
"Vo všetkých palácoch sa varí štyrikrát za deň, pretože nikto nevie, kedy vodca príde," tvrdia znalci tamojších pomerov. Podľa názoru niekoľkých z nich je ľahko možné, že v palácoch sú ukryté aj zakázané zbrane.
Jordánsky znalec Iraku Hasan Natur však pochybuje, že Husajn skrýva zbrane práve vo svojich obydliach. "Paláce sú vynikajúcim cieľom pre letecké útoky a na ukrývanie zbraní sa vonkoncom nehodia," tvrdí Natur.
Podobný názor má aj nemecká zbrojná inšpektorka Gabriele Kraatzová-Wadssacková, ktorá pôsobila v Iraku v rokoch 1995-98. "Zbraň ako taká je len konečným produktom. Inšpektori musia pátrať po dokumentoch, spôsoboch prepravy a musia sa dostať skutočne všade a bez predchádzajúceho upozornenia," hovorí odborníčka na biologické zbrane.
Prehliadka palácov by však mohla byť pre režim v Bagdade nepríjemná aj z iného hľadiska. Svet by sa totiž dozvedel o nesmiernom luxuse irackého prezidenta, o rozsiahlych autoparkoch jeho syna, o súkromných zoologických záhradách s indickými tigrami a čínskymi pandami, o zbierkach často nelegálne nadobudnutých umeleckých diel z celého sveta, upozorňuje nemecký nedeľník.
Francúzski a nemeckí architekti tvrdia, že najväčší skvost spomedzi Husajnových palácov je zámok Tharthar na severozápade Bagdadu, postavený na rozhlohe päťkrát väčšej ako je Biely dom.
Palác, prispôsobený na všetky druhy vojen, navštevuje Saddám Husajn približne dvakrát do mesiaca, nikdy v ňom však nespí. Nikto nevie, kde vlastne iracký diktátor trávi noci. Podobný bezpečnostný štandard by mal platiť aj v prípade zbrojných inšpektorov OSN, uzatvára Welt am Sonntag.